Yaz Boyunca Harika Görünen 24 Çok Yıllık Bitki Kombinasyonu

Ne neyle çiçek açar? Bahçıvanların uğraştığı en büyük sorulardan biri bu. En iyi çok yıllık bitki kombinasyonlarının bu listesi, en göz alıcı eşleştirmeyi oluşturmanıza ve bahçenizi mevsimler boyunca renklerle doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Ne neyle çiçek açar? Bahçıvanların uğraştığı en büyük sorulardan biri bu. En iyi çok yıllık bitki kombinasyonlarının bu listesi, en göz alıcı eşleştirmeyi oluşturmanıza ve bahçenizi mevsimler boyunca renklerle doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Çok yıllıklar ve güller çifti

Cömert bir gül seçkisi ekleyerek çok yıllık bitki kombinasyonlarınıza yapı ve güzellik katın. En çok renge ihtiyaç duyduğunuz yerde sağlam bir çiçek kütlesi sağlamak için kümeler halinde veya sıralı çalı gülleri dikin. Bu bordürde, pembe Knock Out gül, mavi salvia için göz alıcı bir arkadaştır.

Klasik Bitkilere Güvenin

Renkli bir bahçe istiyorsanız, ancak bunun için fazla uğraşmak için fazla vaktiniz yoksa, neden Dünyanın büyük bir bölümünde yer alan coneflower ve kara gözlü Susan gibi bakımı kolay klasikleri seçmiyorsunuz? 

Bu sıcağa ve kuraklığa dayanıklı bitkilerin her ikisi de yazdan sonbahara kadar minimum özenle çiçek açar. Ayrıca, bu çok yıllık kombinasyon, tüm yaz tadını çıkarabileceğiniz güzel buketler oluşturur.

Yucca, Zambaklar İçin Kuraklığa Dayanıklı Bir Ortak Olur

Uzun ömürlüleri düşündüğünüzde, yucca muhtemelen akla gelen ilk bitki değildir. Ancak yakışıklı, dikenli bitki örtüsünün yanı sıra, yucca, kremsi beyaz çan şeklindeki çiçeklerden oluşan uzun, kokulu kümeleriyle de ödüllendirilir. 

Nektar bakımından zengin çiçekleri, rengarenk arı ve kelebekleri bahçenize çekecektir. Bu kır bahçesinde, yuccas, parlak kırmızı Asya zambağının bir yamasının yanında çiçek açar 

Kontrast Çiçek Şekillerini Karıştırın

Güzel bitki kombinasyonlarını farklı çiçek şekilleriyle eşleştirerek çiçek sınırınızı daha ilginç hale getirin. Burada, örneğin, sıska, parlak mavi çiçek diken veronica yağ, yuvarlatılmış çoğalmaları ile güzel kontrast coneflower. Ayrı ayrı dikildiler, ama birlikte büyüdüler, göz kamaştırıcı bir gösteri sergilediler.

Gölgeyi Hosta ve Astilbe ile Aydınlatın

Gölgelik için renkli, çok yıllık kombinasyonlarla manzaranızın en karanlık köşelerini elektriklendirin. Burada, bir gül kırmızı çiçekler astilbe’ait ışıltı chartreuse’deki ve mavi-yeşil yaprak ile eşleştirilmiş zaman hostas. Bu uzun ömürlü bitkiler, düşük ışık koşullarında büyümek ve gelişmek için süper kolaydır.

Ortancalar Uzun Ömürlüler İçin Güzel Bir Zemin Yapar

Çiçekli çalılar, en sevdiğiniz uzun ömürlü bitkiler için ideal ortaklar oluşturur. Çalılar, rengarenk çiçeklerinin yanı sıra, çok yıllıkların hareketsiz ve gözlerden uzak olduğu kış aylarında bahçenize mimari bir ilgi katar. Bu kısmen gölgeli sınırda, ‘Annabelle’ ortanca renkli bir kırmızı astilbe sürüklenmesinin arkasında beyaz çiçeklerden oluşan bir çığ sağlar

Ampuller ve Renkli Yeşillik ile Sezona Hızlı Başlayın

Ampulleri erken kuş uzun ömürlülerle karıştırarak bahçenize bahar rengini artırın. Burada, ‘Blue Shades’ anemon, ‘Karamel’ mercan çanlarının ilk yaprakları açılmaya başladığında çiçek açar. 

En iyi ampul ve çok yıllık kombinasyonları oluşturmak için, sonbaharda ampulleri mevcut bitkilerin etrafına yerleştirin. Erken ilkbahar rengi için diğer güvenilir ampuller arasında kardelen, çiğdem, Scilla, Puschkinia, nergis ve Eranthis bulunur.

Trillium ve Lady’s Slipper Gibi Yerel Kır Çiçeklerini Eşleştirin

Gölgeli bahçenizi planlarken yerel kır çiçeklerini gözden kaçırmayın. Bu bakımı kolay bitkiler, hostalar veya astilbe kadar gösterişli olmayabilir, ancak çeşitli benzersiz çiçek formlarında ve renklerinde erken çiçek açarlar. 

Onlara sadece zengin, nemli toprak verin ve ruhlarını yükselten çiçeklerinin tadını çıkarın. Bu gölgeli sınırında yılında ‘roseum’ trillium ve sarı venüsçarığı Nisan ve Mayıs aylarında gözler için bir bayram vardır.

Sonbahar Çiçeklerini Unutma

Geç çiçek açan uzun ömürlü cömert bir yardım ekleyerek bahçenizi yazın sonuna kadar harika görünmesini sağlayın ve sonbaharda. 

İlkbahar ve yaz aylarında boş görünebilirler, ancak sonbahar geldiğinde bu çalışkan bitkiler çiçek açar. Burada, Sedum spectabile ve ahşabın mor aster, çok yıllık sınırda renkli bir final sağlar. Her ikisi de rengarenk kelebekleri bahçenize çekiyor.

Zambaklar ve Floksa ile Koku Ekleyin

Renkli olduğu kadar güzel kokulu da uzun ömürlüleri seçin. Böylelikle, bir yaz gecesi ılık akşam havasında kokularını salan bitkilerin tadını çıkarabilirsiniz. Bu sınırda, Oryantal zambak ve floksa çifte tatlı bir eşleşmedir.

Arı Balsamı ve Salvia ile Tozlayıcıları Çekin

Nektar açısından zengin çiçekleri olan bitkileri seçerek arıları, kelebekleri ve diğer faydalı böcekleri bahçenize çekebilirsiniz. Bu yatakta, hem bu yararlı böcekler hem de insanlar, bir ada çayı yatağının yanına dikilmiş muhteşem bir pembe arı balsamı kütlesinin tadını çıkarabilir ve kilometrelerce öteden böcekleri çeker.

Uzun Ömürlü Renk İçin İlginç Yeşillikleri Karıştırın

Alacalı yapraklı uzun ömürlü bitkiler, çiçek açmadıklarında bile bahçeye bol miktarda renk katarlar. Farklı renklerle benekli veya sıçrayan yaprakları spor yapan çeşitleri arayın. Burada, ‘Frosty Morn’ sedum ve ‘Tricolor’ ajuga, bitkiler aynı anda çiçek açmasa da, tüm sezon boyunca göz alıcı, çok yıllık bir kombinasyondur.

Zarif Monokromatik Bahçeler Yaratın

1930’larda, ünlü İngiliz bahçıvan Vita Sackville-West, Kent’teki Sissinghurst Kalesi’nde en ünlü bembeyaz bahçelerden birini yarattı. Bugün, beyaz çiçekli çok yıllıkları kendi yataklarında bir araya getirerek bahçenizde benzer bir görünüm yaratabilirsiniz. 

Bu bordürde, keçi sakalının tüylü krem ​​rengi çiçekleri, baharın sonlarında ve yazın başlarında, neşeli, kar beyazı papatya çiçekleriyle güzel bir şekilde eşleşir.

Gülhatmi ve Heliopsis ile Kır Evi Tarzını Uyandırın

Bir yazlık bahçenin romantik, gayri resmi tarzı hemen hemen her evi tamamlayacaktır. Yazlık bahçeler, eski moda favoriler, yerli bitkiler ve modern melezlerin aşırı bir karışımını içerir. 

Pembe gülhatmi ve sarı helyopsis birlikte eşleştirilmiş, bakımlı bir bahçe yatağının yerli kır çiçekleri gibi görünmesini sağlayabilir.

Renkli Çok Yıllıklarla Koordinatlı Çiçekli Çalılıklar

Renkli oldukları kadar çok yönlü de olsa, çiçekli çalılar çok yıllık sınırınızda başrol oynamalıdır. En düşük büyüyen çiçek açanlardan bazıları açelya, kartopu, spirea, ortanca ve potentilladır. 

Ayrıca, bu Spirea bumalda ‘Goldflame’ gibi bazı çalılar hem renkli çiçekler hem de yapraklar üretir. Bu bakımı kolay höyük bitkisi, ‘Mayıs Gecesi’ çok yıllık ada çiçeğinin mavi çiçek sivri uçlarıyla güzel bir şekilde uyum sağlar.

Ebegümeci ve Zambaklarla Yükseklik Ekleyin

Senin ver çiçek bahçe uzun boylu, ekerek katmanlı bir görünüm dikey türler arkası sınır. Göze çekmek ve bahçeye görsel denge sağlamak için renkli bir odak noktası görevi görürler. 

Bu sınırda, 120 cm uzunluğunda büyüyebilen pembe ebegümeci, 75 cm uzunluğunda sarı Asya zambaklarıyla muhteşem bir çiçek fonu sağlamak için takımlar. Diğer uzun ömürlüler arasında bahçe floksu, floksu heliopsis, Doğu zambakları, delphinium, allium ve acı bakla bulunur.

Eğreltiotları ve Köpük Çiçek Gibi Woodland Çok Yıllıklarını Eşleştirin

Bahçenizi tasarlarken yeşilin de bir renk olduğunu unutmayın; farklı tonları birlikte karıştırınparlak çiçeklerden oluşan bir sirke güvenmeden unutulmaz bir bahçe yapmak için. 

Bu gölgeli köşede, uzun tarçınlı eğrelti otları, beyaz çiçekli tiarella’nın ince bir yatağının üzerinde yükseliyor ve mekana sofistike ama dinlendirici bir görünüm veriyor. Tarçınlı eğrelti otu adını, yaprak tabanlarının yakınında bulunan tarçın rengi liflerden alır.

Cesur Renkler için Tropikal Bitkiler Yetiştirin

Büyük, cesur ebegümeci çiçeklerinin tadını çıkarmak için tropik bölgelerde yaşamak zorunda değilsiniz. Bu tropik güzellikler, kuzeyde yaşamı tercih eden çeşitli soğuğa dayanıklı akrabalara sahiptir. 

Hardy ebegümeci bakımı kolaydır, genellikle bir mevsimde 180 cm uzunluğunda büyür ve yaz sonunda ve sonbaharda yemek tabağı büyüklüğünde çiçekler üretir. 

Her kış yere geri dönecekler, ancak yazın başlarında sıcaklıklar yükseldiğinde tekrar ortaya çıkacaklar. Bu bahçede, bu kırmızı çiçekli ebegümeci, Delphinium ile çarpıcı bir çift oluşturuyor. elatum oluşturur.

İki Renkli Bir Gösteri için Çok Renkli Çiçekler Dahil Et

Uzun ömürlülerin çoğu düz renktedir, ancak bazıları iki renkli çiçekli çeşitler sunar. Sakallı iris, şakayık, otsu süs bitkisi, Gaillardia ve floksa, iki renkli seçenekleri olan uzun ömürlülerin sadece birkaç örneğidir. 

Ve çift renkli çeşitleri seçerek, yataklarınızdaki ve bordürlerinizdeki rengi ikiye katlayacaksınız. Bu bahar sınırında, sadece mor allium ve iki renkli sakallı iris alır. bir çiçek goblenini oluşturmak için yeterlidir.

Çiçekli Asma Bitkileri Çitleri ve Çardakları Aydınlatabilir

Herhangi bir manzaranın taçlandıran ihtişamı, çiçekli sarmaşıklar, renkli bir çiti veya çardağı hızla boğacaktır. Ancak kontrol edilmeden bırakıldığında, trompet asması veya morsalkım gibi bazı asmalar yakınlarda büyüyen uzun ömürlü bitkileri boğabilir. 

Yabanasması ise, sadece 150 ila 300 cm boyunda uzar, bu da onu çok yıllık çiçekler için ideal bir ortak haline getirir. Bu güneşi seven asma aynı zamanda çok çeşitli çiçek şekillerine ve renklerine sahiptir, böylece her tür bahçe için birçok seçeneğiniz vardır. Bu sınırda ‘Jackmanii’ yabanasması ve ‘Harvest Moon’ kozalağı gözler için bir ziyafet.

Yıl Boyu Düşünün

Ne yazık ki, uzun ömürlülerin çoğu ilk sert donmadan sonra yere geri dönüyor. Bu, soğuk iklimlerdeki sınırınızın yılın birkaç ayı çıplak görüneceği anlamına gelir. 

Uzun kış günlerinde bakacak hiçbir şey kalmamak yerine, çok yıllık çiçeklerinizle az büyüyen yaprak dökmeyen bitkileri bir araya getirin. İlkbahar ve yaz boyunca, yaprak dökmeyenler tutarlı bir renk sağlayacak ve kışın renk gösterisini devam ettireceklerdir. Bu sınırın olarak, çeşitli cüce ardıç ve mazı yığınlarından üzerinde stant görevlisi güngüzeli ve diğer çiçeklerin.

Hassas Çok Yıllıklarını Dahil Et

Büyük yapraklı toplar, her bahçede çarpıcı bir açıklama yapar. Bu sıcağı seven bitkiler donmayan bölgelerde çok yıllıktır, ancak kuzeyde kışın kazılıp depolanmaları gerekir (soğuk sert olmadıklarından çok yıllıklar olarak adlandırılırlar). 

15 – 20 cm boyunda büyüyebilen standart tipler ve 120 cm altında kalan cüceler mevcuttur, kannaların çiçek sınırına sıkıştırılması kolaydır. Bu bahçede, kırmızı ve yeşil yapraklı toplardan oluşan bir yığın, uzun, yılan gibi çok yıllık bir bordürün sonunda bir renkli duvar oluşturur.

Büyük Gruplarda Çok Yıllık Bitki

Muhteşem bir bahçe inşa etmek, bir gemi inşa etmeye benzemez. Büyük bir etki yaratmak için her şeyden ikisine ihtiyacınız yok. Bunun yerine, en sevdiğiniz uzun ömürlüleri, aynı anda çiçek açtıklarında nefesinizi kesen büyük sıralar veya kümeler halinde gruplayın.

Canlı Bir Buket Yetiştirin

Uzun ömürlülerle neyin birlikte iyi gittiğinden şüphe duyuyorsanız, hangi çiçeklerin güzel bir buket oluşturacağını düşünün. Muhtemelen, uzun ömürlüler bir vazoda güzel görünüyorsa, kesinlikle bahçenizde güzel görüneceklerdir. Bu karışık bordürlü çok yıllık salvia, sarı Gaillardia ve Shasta papatyası canlı bir çiçek aranjmanı oluşturur.

Ne neyle çiçek açar? Bahçıvanların uğraştığı en büyük sorulardan biri bu. En iyi çok yıllık bitki kombinasyonlarının bu listesi, en göz alıcı eşleştirmeyi oluşturmanıza ve bahçenizi mevsimler boyunca renklerle doldurmanıza yardımcı olacaktır.

Çok yıllıklar ve güller çifti

Cömert bir gül seçkisi ekleyerek çok yıllık bitki kombinasyonlarınıza yapı ve güzellik katın. En çok renge ihtiyaç duyduğunuz yerde sağlam bir çiçek kütlesi sağlamak için kümeler halinde veya sıralı çalı gülleri dikin. Bu bordürde, pembe Knock Out gül, mavi salvia için göz alıcı bir arkadaştır.

Klasik Bitkilere Güvenin

Renkli bir bahçe istiyorsanız, ancak bunun için fazla uğraşmak için fazla vaktiniz yoksa, neden Dünyanın büyük bir bölümünde yer alan coneflower ve kara gözlü Susan gibi bakımı kolay klasikleri seçmiyorsunuz? 

Bu sıcağa ve kuraklığa dayanıklı bitkilerin her ikisi de yazdan sonbahara kadar minimum özenle çiçek açar. Ayrıca, bu çok yıllık kombinasyon, tüm yaz tadını çıkarabileceğiniz güzel buketler oluşturur.

Yucca, Zambaklar İçin Kuraklığa Dayanıklı Bir Ortak Olur

Uzun ömürlüleri düşündüğünüzde, yucca muhtemelen akla gelen ilk bitki değildir. Ancak yakışıklı, dikenli bitki örtüsünün yanı sıra, yucca, kremsi beyaz çan şeklindeki çiçeklerden oluşan uzun, kokulu kümeleriyle de ödüllendirilir. 

Nektar bakımından zengin çiçekleri, rengarenk arı ve kelebekleri bahçenize çekecektir. Bu kır bahçesinde, yuccas, parlak kırmızı Asya zambağının bir yamasının yanında çiçek açar 

Kontrast Çiçek Şekillerini Karıştırın

Güzel bitki kombinasyonlarını farklı çiçek şekilleriyle eşleştirerek çiçek sınırınızı daha ilginç hale getirin. Burada, örneğin, sıska, parlak mavi çiçek diken veronica yağ, yuvarlatılmış çoğalmaları ile güzel kontrast coneflower. Ayrı ayrı dikildiler, ama birlikte büyüdüler, göz kamaştırıcı bir gösteri sergilediler.

Gölgeyi Hosta ve Astilbe ile Aydınlatın

Gölgelik için renkli, çok yıllık kombinasyonlarla manzaranızın en karanlık köşelerini elektriklendirin. Burada, bir gül kırmızı çiçekler astilbe’ait ışıltı chartreuse’deki ve mavi-yeşil yaprak ile eşleştirilmiş zaman hostas. Bu uzun ömürlü bitkiler, düşük ışık koşullarında büyümek ve gelişmek için süper kolaydır.

Ortancalar Uzun Ömürlüler İçin Güzel Bir Zemin Yapar

Çiçekli çalılar, en sevdiğiniz uzun ömürlü bitkiler için ideal ortaklar oluşturur. Çalılar, rengarenk çiçeklerinin yanı sıra, çok yıllıkların hareketsiz ve gözlerden uzak olduğu kış aylarında bahçenize mimari bir ilgi katar. Bu kısmen gölgeli sınırda, ‘Annabelle’ ortanca renkli bir kırmızı astilbe sürüklenmesinin arkasında beyaz çiçeklerden oluşan bir çığ sağlar

Ampuller ve Renkli Yeşillik ile Sezona Hızlı Başlayın

Ampulleri erken kuş uzun ömürlülerle karıştırarak bahçenize bahar rengini artırın. Burada, ‘Blue Shades’ anemon, ‘Karamel’ mercan çanlarının ilk yaprakları açılmaya başladığında çiçek açar. 

En iyi ampul ve çok yıllık kombinasyonları oluşturmak için, sonbaharda ampulleri mevcut bitkilerin etrafına yerleştirin. Erken ilkbahar rengi için diğer güvenilir ampuller arasında kardelen, çiğdem, Scilla, Puschkinia, nergis ve Eranthis bulunur.

Trillium ve Lady’s Slipper Gibi Yerel Kır Çiçeklerini Eşleştirin

Gölgeli bahçenizi planlarken yerel kır çiçeklerini gözden kaçırmayın. Bu bakımı kolay bitkiler, hostalar veya astilbe kadar gösterişli olmayabilir, ancak çeşitli benzersiz çiçek formlarında ve renklerinde erken çiçek açarlar. 

Onlara sadece zengin, nemli toprak verin ve ruhlarını yükselten çiçeklerinin tadını çıkarın. Bu gölgeli sınırında yılında ‘roseum’ trillium ve sarı venüsçarığı Nisan ve Mayıs aylarında gözler için bir bayram vardır.

Sonbahar Çiçeklerini Unutma

Geç çiçek açan uzun ömürlü cömert bir yardım ekleyerek bahçenizi yazın sonuna kadar harika görünmesini sağlayın ve sonbaharda. 

İlkbahar ve yaz aylarında boş görünebilirler, ancak sonbahar geldiğinde bu çalışkan bitkiler çiçek açar. Burada, Sedum spectabile ve ahşabın mor aster, çok yıllık sınırda renkli bir final sağlar. Her ikisi de rengarenk kelebekleri bahçenize çekiyor.

Zambaklar ve Floksa ile Koku Ekleyin

Renkli olduğu kadar güzel kokulu da uzun ömürlüleri seçin. Böylelikle, bir yaz gecesi ılık akşam havasında kokularını salan bitkilerin tadını çıkarabilirsiniz. Bu sınırda, Oryantal zambak ve floksa çifte tatlı bir eşleşmedir.

Arı Balsamı ve Salvia ile Tozlayıcıları Çekin

Nektar açısından zengin çiçekleri olan bitkileri seçerek arıları, kelebekleri ve diğer faydalı böcekleri bahçenize çekebilirsiniz. Bu yatakta, hem bu yararlı böcekler hem de insanlar, bir ada çayı yatağının yanına dikilmiş muhteşem bir pembe arı balsamı kütlesinin tadını çıkarabilir ve kilometrelerce öteden böcekleri çeker.

Uzun Ömürlü Renk İçin İlginç Yeşillikleri Karıştırın

Alacalı yapraklı uzun ömürlü bitkiler, çiçek açmadıklarında bile bahçeye bol miktarda renk katarlar. Farklı renklerle benekli veya sıçrayan yaprakları spor yapan çeşitleri arayın. Burada, ‘Frosty Morn’ sedum ve ‘Tricolor’ ajuga, bitkiler aynı anda çiçek açmasa da, tüm sezon boyunca göz alıcı, çok yıllık bir kombinasyondur.

Zarif Monokromatik Bahçeler Yaratın

1930’larda, ünlü İngiliz bahçıvan Vita Sackville-West, Kent’teki Sissinghurst Kalesi’nde en ünlü bembeyaz bahçelerden birini yarattı. Bugün, beyaz çiçekli çok yıllıkları kendi yataklarında bir araya getirerek bahçenizde benzer bir görünüm yaratabilirsiniz. 

Bu bordürde, keçi sakalının tüylü krem ​​rengi çiçekleri, baharın sonlarında ve yazın başlarında, neşeli, kar beyazı papatya çiçekleriyle güzel bir şekilde eşleşir.

Gülhatmi ve Heliopsis ile Kır Evi Tarzını Uyandırın

Bir yazlık bahçenin romantik, gayri resmi tarzı hemen hemen her evi tamamlayacaktır. Yazlık bahçeler, eski moda favoriler, yerli bitkiler ve modern melezlerin aşırı bir karışımını içerir. 

Pembe gülhatmi ve sarı helyopsis birlikte eşleştirilmiş, bakımlı bir bahçe yatağının yerli kır çiçekleri gibi görünmesini sağlayabilir.

Renkli Çok Yıllıklarla Koordinatlı Çiçekli Çalılıklar

Renkli oldukları kadar çok yönlü de olsa, çiçekli çalılar çok yıllık sınırınızda başrol oynamalıdır. En düşük büyüyen çiçek açanlardan bazıları açelya, kartopu, spirea, ortanca ve potentilladır. 

Ayrıca, bu Spirea bumalda ‘Goldflame’ gibi bazı çalılar hem renkli çiçekler hem de yapraklar üretir. Bu bakımı kolay höyük bitkisi, ‘Mayıs Gecesi’ çok yıllık ada çiçeğinin mavi çiçek sivri uçlarıyla güzel bir şekilde uyum sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lordbahis - aresbet - romabet - ligobet - betorder - hititbet - betmarino - mrbahis - nisanbet - betovis - bet10bet - milosbet - oleybet - şutbet - bahisnow - imajbet - jojobet - holiganbet - metroslot - yodabet