Hızlı Büyüyen Yer Örtücü Bitkiler

Hızlı büyüyen yer örtücü bitkiler, güçlü büyüyen, mat oluşturan, düşük büyüyen bitkilerdir. Bazı bitkiler inanılmaz bir hızla yayılır ve geniş çıplak toprak veya toprak alanlarını örtmek için idealdir. Yere hızla yayılan bitkiler, yamaçlarda toprak erozyonunu önlemeye yardımcı olur ve yabani otları kontrol altında tutar. Hızlı büyüyen yer örtülerinin bir yararı, büyümeye fazla özen göstermemeleridir.

Hızlı yayılan belirli bitkilerin avantajları da dezavantajları olabilir. Bazı yer örtüsü bitkileri o kadar hızlı yayılır ki istilacı kabul edilir. Hatta bazı bölgelerde bu yer örtüleri, hızlı yayılan yabani otlardan başka bir şey sayılmaz. Bununla birlikte, büyümelerini kısıtlayan alanlara dikildiğinde, güneş veya gölge için kuvvetli yer örtücü bitkilerin çiçeklenmesi bahçenize renk katmanıza yardımcı olabilir.

Tam güneş için en hızlı büyüyen yer örtücü bitkilerden biri çiçekli candytuft’tur. Güçlü büyümesine rağmen, istilacı sayılmaz. Yine de hızla zemini kaplar ve beyaz çiçeklerden oluşan kümeler oluşturur.

Gölge için en hızlı yayılan zemin örtüsü Periwinkle ‘Bowles’ Variety’dir. Bu dayanıklı çeşit, diğer deniz salyangozlarından daha az istilacıdır. Ayrıca, yapraklı, hızlı büyüyen yayılan bitki, gölgede çarpıcı mor çiçekler üretir.

Hızlı Büyüyen Zemin Örtüleri Dikmenin Avantajları

Bahçenizde hızlı büyüyen yer örtüsü bitkileri yetiştirmenin birçok nedeni vardır. Yayılan yaprak dökmeyen birçok yer örtüsü, özellikle de yer örtüsünü çiçek açıyorsa, yıl boyunca ilgi sağlar. 

Ek olarak, hızlı yayılan bitkiler yabani otları uzak tutar, toprak erozyonunu önler ve toprak neminin korunmasına yardımcı olur. Ayrıca, hızla yayılan güneş veya gölge için yere sarılan bitkiler, gelişmek için çok az bakım ve bakım gerektirir.

Hızlı Yayılan Zemin Örtüleri Nereye Dikilir?

Hızlı büyüyen yer örtüleri istilacı olabilir, bu nedenle onları çiçek tarhlarından veya çimlerden uzak tutun. Hızlı büyüyen yer örtücü bitkileri dikmek için arka bahçenizde doğru yeri seçmek çok önemlidir. Basitçe söylemek gerekirse, güçlü zemin örtülerinin yayılması için bol miktarda alana ihtiyaç vardır. 

Bazı yer örtücü bitkiler agresif bir yayılma özelliğine sahiptir. Siz farkına varmadan, hasır oluşturan bitkiler istediğiniz alanları hızla doldurur, ancak daha sonra bahçenizin diğer bölümlerini ele geçirir.

İstilacı yer örtücü bitkileri dikmek için doğru yeri seçerken, çiçek tarhlarından veya çimlerden uzak alanları seçin. Bazı istilacı yayıcıların arka bahçelere yerleştirilmemesi gerektiğinden, yerel eyalet kurallarını kontrol etmek de akıllıca olacaktır.

İstilacı hale gelebilecek en agresif yer örtüsü bitkilerinden bazıları İngiliz sarmaşık, bugleweed, çuha çiçeği ve sürünen Jenny’dir.

Tam Güneş İçin Hızlı Büyüyen Yer Örtücü Bitkiler

Yakında çıplak zemin üzerinde doğal bir ‘halı’ oluşturacak olan tam güneş için en hızlı yayılan bitkilerden bazılarına daha detaylı bakalım. Tam güneş için yer örtücü bitkilerin çoğu, bir miktar gölgeyi de tolere eder.

Candytuft (Iberis sempervirens)

Candytuft, çalı görünümüne sahip beyaz çiçekli bir yer örtücü bitkidir. Candytuft, tam güneş için çiçek açan, hızlı büyüyen bir yer örtücü bitkidir. Bu yayılan yaprak dökmeyen çok yıllık bitki, yazın başlarında zarif beyaz çiçekler kümeleri üreten, düşük büyüyen gür bir bitkidir. 

Bahçenizde yükseltilmiş yataklara veya geniş bir zemin örtüsü olarak şeker tutamını dikin. Candytuft hızla yayılan kümelenen bir bitki olmasına rağmen, istilacı, agresif bir yer örtüsü olarak kabul edilmez. 

Sürünen Floksa (Phlox stolonifera)

Sürünen floksa, yamaçlar veya yamaçlar için harika olan çiçekli tam bir güneş zemin örtüsüdür. Sürünen floksa, güneşte gelişen çarpıcı, hızlı yayılan bir yer örtüsüdür. Bu mat oluşturan bitki, yılın çoğu için yeşil kalan yapraklara sahiptir. Çiçek açarken, sürünen floksa zemini beyaz, mor, mavi veya gül renkli çiçeklerle kaplayarak hızla renkli bir çiçek halısı oluşturur.

Phlox, yoğun bitki örtüsü ve kuvvetli büyümesi sayesinde geniş alanları hızla kaplar. Sürünen floksa, bahçenizde bir renk matı oluşturur ve istilacı değildir. Bununla birlikte, yabani flokstan uzak durun çünkü bu istilacı bir ot olarak kabul edilir.

Çan çiçekleri (Campanula)

Bellflower yer örtüsü bitkileri, kaya bahçelerini ön veya arka bahçelerde düzenlemek için kullanılabilir. Bellflower, toprağı hızla kaplayan mükemmel bir yayılma bitkisidir. Bu güzel, çok yıllık, yaprak dökmeyen zemin örtüsü, mat oluşturan yapraklara sahiptir ve yaz boyunca renkli, çan şeklinde mavi veya mor çiçekler üretir. 

“İyi huylu” bir zemin örtüsü olarak tanımlanan, güçlü büyümesi, rahatsızlık vermeden çıplak bahçe alanlarını hızla doldurur.

Bu düşük büyüyen bitki sadece 15 cm boyunda büyür. Tüm yaz boyunca renge ihtiyaç duyduğunuz her yerde tam güneşte zemin örtüsü olarak çan çiçekleri dikin. Bu toprağı kucaklayan bitkiler 4-9 bölgelerindeki güneşli bahçeler için mükemmeldir.

Speedwell (Veronica umbrosa)

Speedwells, iyi drene olan toprakla güneşli bir yeri tercih eden çiçekli uzun ömürlü bitkilerin bakımı kolaydır. Speedwell, kuvvetli büyümeye sahip, istilacı olmayan bir yer örtüsü bitkisidir. 

Speedwell bitkileri hızla, tam güneşte az bakım gerektiren yer örtüsü için ideal olan, düşük bir yemyeşil parlak yeşillik matı oluşturur. Düşük büyüyen hız çukurlarının göze çarpan bir özelliği, ilkbaharda açan zarif mavi çiçekleridir.

Sürünen çok yıllık speedwell bitkileri 15 cm yüksekliğe kadar büyür ve agresif büyümeye sahip değildir. Speedwell, sınırlar boyunca toprak örtüsü, altta ekilen çalılar, saksılar veya renkli kenarlar için idealdir. 

Sürünen Jenny (Lysimachia nummularia)

Sürünen Jenny, hızla yayılan sarı çiçeklerle düşük büyüyen istilacı bir toprak örtüsüdür. Sürünen Jenny, hızla yayılan, tam güneş için istilacı bir yer örtücü bitkidir. Bu düşük büyüyen çekici yayılan bitki, parlak renkli yapraklara ve yayılan gövdelere sahiptir. 

Sürünen Jenny, yaz ortasında çiçek üretir ve yaprak dökmeyen çok yıllık büyümesi yıl boyunca ilgi sağlar. Bu bitkinin sürünen gövdeleri yere dokundukları her yerde kök salmaktadır.

Çabuk yayılan kuvvetli bir bitkiye ihtiyacınız olan yere dikkatlice sürünen Jenny ekin. Bu hızlı yayılan bitki güneşli alanlar için idealdir.

Dragon’s Blood Stonecrop (Sedum spurium)

Ejderhanın kanı stonecropu, süs renkli yaprakları ile etli, düşük bakım gerektiren bir zemin örtüsüdür. Ejderhanın kanı stonecropu, çıplak zemini örtmek için hızlı büyüyen, mat oluşturan bir etli maddedir. 

Bu yaprak dökmeyen çok yıllık bitki “aynı zamanda “kırmızı halı” olarak da adlandırılır” uzamaz. Etli yuvarlak yaprakları, yeşil ve bordo renklerde bir rozet deseni oluşturur. Güneşli bahçelerde bulunan renkli örtüden toplu halde ejderhanın kanı ekin.

Zayıf toprağınız varsa, bu Sedum bitkileri ideal az bakım gerektiren yer örtücü bitkidir. Bir kenar bitkisi, tam güneş yer örtüsü olarak veya kaya bahçelerindeki boş alanları doldurmak için stonecrop ekin. Ejderhanın kanı yayılmaz, bu yüzden bu güçlü etli maddenin istilacı hale gelmesiyle ilgili hiçbir endişe yoktur.

Sürünen Kekik (Thymus praecox)

Sürünen kekik zemin örtüsünün aromatik yaprakları ve küçük pembe çiçekleri vardır. Sürünen kekik, aromatik yaprakları olan ve güzel çiçeklerden oluşan bir halı oluşturan, çabuk yayılan bir yer örtüsüdür. 

Bu gösterişli, az büyüyen kuvvetli bitki, yazın başlarında rengiyle patlar. Sürünen kekiğin göze çarpan özelliği, kelebekleri cezbeden pembe çiçek kümeleridir.

Renkli yer örtüsüne ihtiyaç duyduğunuz her yerde tam güneşte sürünen kekik yetiştirin. Bu mat oluşturan çiçek, kaya bahçelerinde, bordürlerde, kenarlarda veya kaplarda da idealdir. 

Cranesbill (Hardy Geranium)

Cranesbill sardunya, çok az bakım gerektiren çiçekli bir zemin örtüsüdür. Cranesbill, güçlü büyümeye sahip, büyümesi kolay bir yer örtüsüdür. Bu bitkiler, yemyeşil yaprakları, güzel, gösterişli çiçekleri ve yıl boyu süren ilgileri nedeniyle ödüllendirilir. 

İkliminize bağlı olarak, dayanıklı sardunyalar herdem yeşil, yarı yeşil veya yaprak döken çok yıllık olabilir. Yabani otları azaltmak, toprak erozyonunu önlemek ve bahçenizi güzelleştirmek için dayanıklı sardunyalar dikin.

Turna gagaları alçak höyükler halinde büyür ve çıplak bahçe alanlarını hızla doldurur. Bu dayanıklı sardunyaları, sardunya olarak da adlandırılan ihale çiçekli yıllıklar olan Pelargonium’lar ile karıştırmayın.

Pembe Çuha Çiçeği (Oenothera speciose ‘Siskiyou’)

Pembe çuha çiçeği, istilacı doğaya sahip, kuraklığa dayanıklı, hızlı büyüyen bir toprak örtüsüdür. Çuha çiçeği, büyük, gösterişli çiçekleri olan güçlü bir yer örtücü bitkidir. Bu bitki, tam güneş örtüsü sağlamak için hızla köklenebilen geniş gövdelere sahiptir. Bitki fakir toprakta büyür ve kuraklığa dayanıklıdır. İstilacı arka gövdeler, mızrak şeklinde yapraklara sahiptir ve ilkbaharın sonlarından itibaren güzel büyük pembe çiçekler üretir.

Sürünen Tel Asma (Muehlenbeckia axillaris)

Sürünen tel asma, kuvvetli, yoğun yaprakları olan sert, yere sarılan bir bitkidir. Bu bitki, sıcak ve ılıman bölgelerde her zaman yeşil birçok yıllık olarak büyür. Yayılan asmalar, yamaçları toprak erozyonundan korumak ve yabani otları boğmaya yardımcı olmak için hızla yayılan bir mat oluşturur.

Sürünen tel asma, tam güneşte veya kısmi gölgede toprak örtüsü için idealdir. Bitki, özellikle sıcak iklimlerde hızlı yayılır ve hızlı büyümesini kontrol etmek için düzenli budamaya ihtiyaç duyar.

Taç Vetch (Securigera varia)

Taç fiğ, toprak erozyonunu önlemek için uygun, istilacı yayılma özelliğine sahip dayanıklı bir zemin örtüsüdür. Taç fiğ, hızla yayılan bir zemin örtücü bitkidir. Taç fiğ ‘ot’ olarak da adlandırılan istilacı zemin örtüsü, geniş yamalı toprak alanlarını kaplamak için uygun bir bitkidir. Taç fiğ, kurulduktan sonra inanılmaz bir hızla yayılmaya devam etmek için herhangi bir bakım gerektirmez.

Bir bahçe peyzajında ​​yamaçları veya kayalık alanları örtmek için fiğ dikebilirsiniz. Tam güneşin tadını çıkaran geniş yer örtüsü bitkisidir.

Kaya Teresi (Aubrieta deltoidea)

Kaya tere, süslü küçük bir zemin örtüsüdür ve topluca dikildiğinde ilkbaharda rengarenk çiçeklerden halılar üretir.

Kaya tere, çarpıcı ve renkli, hızlı yayılan bir yer örtüsüdür. Bu bitkinin güzelliği, çorak alanları hızla mor veya koyu pembe renkli bir denize dönüştürme yeteneğidir. Mat oluşturan çok yıllık çalı, 22 cm’den daha uzun büyümez ve kuraklık dönemlerini tolere eder.

Tam güneş alan bir zemin örtüsü olarak, yere sarılan bitki 60 cm genişliğe sahiptir. Kaya terei, yamaçlara, karma yataklara, sınırlara veya kaya bahçelerine renk katmak için mükemmeldir. 

Sürünen Mazus (Mazus reptans)

Sürünen Mazus, mevsimlik güzel çiçeklerle dekoratif bir zemin örtüsü olarak yetiştirilir. Sürünen mazus, kuvvetli büyümeye sahip küçük, çekici bir yer örtüsü bitkisidir. Bu mat oluşturan bitki, tam güneş veya kısmi gölge için idealdir. Yayılan yaprakları, yaz bahçesi manzaralarını aydınlatmak için çok sayıda mor çiçek üretir. Sürünen mazusun ideal bir toprak örtüsü bitkisi olmasının bir nedeni, bol miktarda yaya trafiğine dayanmasıdır.

Gölge için Hızlı Büyüyen Yer Örtücü Bitkiler

Hızlı yayılan birçok yer örtüsü bitkisi, gölgeli alanlarda veya arka bahçenizde kısmi güneşte büyümek için de idealdir. Bu güçlü bitkiler ağaçların altında, ormanlık alanlarda veya sürekli olarak gölgelerde büyürken yaprak dökmeyen yapraklara sahiptir.

Cezayir menekşesi (Vinca)

Deniz salyangozu genellikle çiçekli zemin örtüsü olarak yetiştirilir, ancak istilacı bir büyümeye sahip olabilir. Salyangozu, agresif büyüme alışkanlığı nedeniyle istilacı bir yer örtüsü bitkisi olabilir. Yaprak dökmeyen çok yıllık bitki, parlak yeşil yapraklardan oluşan bir mat oluşturmak için hızla yayılır. Bahçe peyzajınızın gölgeli alanlarına renk katmak için yaz boyunca gösterişli mor çiçekler görünür.

Daha az agresif bir deniz salyangozu yer örtüsü için Vinca minör ‘Bowles’s Variety’yi seçin. Kuvvetli bir büyüme gösterirken, yayılan bitki çok agresif değildir. Periwinkles, çalıların altında ekim yapmak veya bankaları ve yamaçları örtmek için ideal olan bakımı kolay bitkilerdir. 

Wintercreeper (Euonymus fortunei)

Wintercreeper, alacalı yaprakları olan, hızlı büyüyen çok yıllık bir toprak örtüsüdür. Wintercreeper, hızla yayılan düşük büyüyen bir çalıdır. Yaprak dökmeyen bitkinin yayılan sapları, parlak yeşil ve altın veya beyaz yapraklardan oluşan bir halı oluşturmak için parlak yapraklarla kaplanır. 

Sürünen bitki, toprağa dokunduğu her yerde kökleşir ve hızla istilacı bir ot haline gelebilir. Kış sürüngenini yamaçlarda, çalıların altında, kenar bitkisi olarak veya zemin örtüsünü takip ederek büyütün. 

Lilyturf (Liriope muscari)

Lilyturf, yabani otları bastırmak için hızla yayılan, hızla büyüyen bir yer örtüsüdür. Lilyturf, dinamik büyümeye sahip, yaprak dökmeyen bir zemin örtüsüdür. Bu çok yıllık gölge seven bitki, ince, kemerli yaprakların kısa kümeleri halinde büyür. 

Az büyüyen bitki yazın çiçek açar ve mor çiçek salkımı sivri uçlarıyla düşer. Lilyturf, yaz bahçelerini hızla bir mor tonlar denizine dönüştürebilir. Zemin örtüsü için lilyturf yetiştirmenin bir yararı, ideal bir çim çim alternatifi olmasıdır. 

İngiliz Sarmaşık (Hedera helix)

English Ivy, zemin örtüsü olarak hızla yayılabilir, ancak onu bir kaba veya asılı sepete yerleştirebilirsiniz. İngiliz sarmaşık, muazzam bir hızla yayılan agresif bir zemin örtüsüdür. Bu yaprak dökmeyen çok yıllık bitki, istilacı özelliklerine rağmen popüler bir arka zemin örtüsü bitkisidir. 

Bu tür sarmaşıklar, yapabildikleri her yerde kök salan odunsu gövdelere sahiptir. İngiliz sarmaşık, 4,5 m’ye kadar geniş bir alana sahip, düşük büyüyen yapraklı bir bitkidir.

Bu gölge seven, kuraklığa dayanıklı yayılan asmayı nereye ekeceğinize dikkat edin. İngiliz sarmaşık, duvarları, çitleri veya geniş çorak ormanlık toprak alanlarını kaplayan popüler bir bitkidir. 

Tatlı Woodruff (Galium odoratum)

Sweet Woodruff, kokulu bitki örtüsüne sahiptir ve gölgeli yerlerde zemin örtüsü olarak iyi büyür. Sweet woodruff, hızlı büyümesi nedeniyle ideal bir gölge seven yer örtüsü bitkisidir. 

Bu çekici çok yıllık bitki örtüsü, gölgede bile parlak renkli yapraklardan ve zarif beyaz çiçeklerden oluşan doğal bir halı oluşturur. Yemyeşil bitki, toprağı kaplamak için hızla yayıldığı için herhangi bir bakım gerektirmez.

Daha sıcak iklimlerde, tatlı odun kabuğu istilacı bir yer örtücü bitki olabilir. Gölgeli bahçeler, ağaçların ve çalıların altında veya daha soğuk iklimlerde kenar kesme için ideal bir yayılan bitkidir. 

Mavi Yıldız Sarmaşık (Isotoma fluviatilis)

Mavi yıldız sarmaşık, kaya bahçeleri için veya kaldırım taşları arasında iyi olan, düşük büyüyen bir zemin örtüsüdür.

Mavi yıldız, hızlı büyüyen, telaşsız bir yer örtücü bitkidir. Yemyeşil bitki örtüsü, zeminde ideal bir çim alan alternatifi olan yoğun bir mat oluşturur. Sürünen mavi yıldız, yoğun yaya trafiğine dayanır ve tam güneşte olduğu gibi gölgede de büyür. Yayılan bitki genellikle ‘iyi huyludur’, ancak bazı yerlerde istilacı hale gelebilir. Çimlerinizin yerini alacak yemyeşil bir doğal halı olarak mavi yıldız sarmaşık yetiştirin. 

Bugleweed (Ajuga reptans)

Hızlı büyüyen bugleweed, gölge veya kısmi güneş için büyümesi kolay, çok yıllık bir toprak örtüsüdür. Bugleweed – aynı zamanda halı borusu olarak da adlandırılır – hızlı büyüyen, yere sarılan bir bitkidir. Bu bitki, gölgeli alanlarda hızla yoğun bir çekici yaprak örtüsü oluşturur. 

Geleneksel çimlerin yetişmeyeceği sürekli gölgede bugleweed dikmek idealdir. Güzel mor çiçek sivri uçları, bahçe manzaralarına renk katmak için Nisan ve mayıs aylarında ortaya çıkar.

Bugleweed ve hızlı büyümenin ‘halı’ büyüme alışkanlığı, yamaçlarda, ağaçların altında veya ormanlık alanlarda dikim için idealdir. Ancak, halının borazanının istilacı olabileceğini hatırlamakta fayda var.

Benekli Deadnettle (Lamium maculatum)

Benekli kurtçuk, nemli ve gölgeli alanlarda hızla büyüyen harika bir toprak örtüsüdür. Benekli çıkmaz, gölge için hızlı büyüyen fantastik bir yer örtüsüdür. Bu çok yıllık düşük büyüyen güçlü bitki, gölgeli bahçeleri renkli yapraklar ve uzun ömürlü çiçeklerle canlandırır. 

Çekici beyaz veya pembe çiçekler ve açık yeşil yapraklar, ilkbahardan sonbahara kadar renk sunar. Ağaçların, çalıların altında veya gölgeli çiçek tarhlarında ve bahçelerde toprak örtüsü olarak ısırgan otu büyütün. 

Japon Sütleğen (Pachysandra terminalis)

Japon Spurge, bahçede süs zemin örtüsü veya aksan bitkisi olarak yetiştirilir. Japon sütleğen, yaprak dökmeyen yapraklı güçlü bir zemin örtüsüdür. Bu mat oluşturan, yere sarılan bitki, gölgeli habitatlarda koyu yeşil yapraklardan oluşan bir halı oluşturur. 

Sürünen yapraklar 10 cm uzunluğa kadar büyür ve zemini kaplamak için hızla yayılır. Japon sütleğeni, yamaçlarda büyümek, erozyonu önlemek veya ormanlık bahçelere yeşillik eklemek için mükemmeldir.

Çiçek Açan Hızlı Büyüyen Yer Örtücü Bitkiler

Muazzam bir hızla yayılan güneşi seven veya gölgeye toleranslı birçok yer örtüsü bitkisi de çarpıcı çiçekler üretir. Tam güneş için en çekici çiçek açan hızlı büyüyen yer örtüleri floksa, sürünen kekik veya kaya tereidir. Çiçek açan gölge seven yer örtülerinin bazı dikkate değer örnekleri, tatlı odunsu, deniz salyangozu ve zambak turfudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lordbahis - aresbet - romabet - ligobet - betorder - hititbet - betmarino - mrbahis - nisanbet - betovis - bet10bet - milosbet - oleybet - şutbet - bahisnow - imajbet - jojobet - holiganbet - metroslot - yodabet