Haworthia Fasciata (Zebra Haworthia) Bakım ve Yetiştirme Rehberi

Bu yapraklı bitkinin ortak adı, yapraklarındaki engebeli beyaz zebra benzeri işaretlerden gelir. Her ne kadar Haworthia fasciata “zebra bitki” küçük kaktüs veya aloe gibi görünüyor olsa da (genellikle “zebra kaktüs” denir), bu etli gerçek bir türüdür.

Haworthia fasciata “Zebra Bitkisi” bakımı için onu kısmi güneşte büyütün ve iyi drene olan bir kaktüs saksı toprağına dikin. Zebra kaktüsünün ortalama neme ihtiyacı vardır. Zebra Haworthia’yı toprak kurudukça sulayın. 18 ° C – 26 ° C arasındaki sıcaklıklarda büyütün. Büyüme mevsimi boyunca ara sıra gübreleyin.

Haworthia fasciata “Zebra Bitkisi” genellikle Haworthia attenuata ile karıştırılır. Ancak Haworthia attenuata’nın iç yapraklarında çıkıntılar bulunurken, Haworthia fasciata “Zebra Bitkisinin” yaprakları pürüzsüzdür. Ayrıca, Haworth fasciata, Haworthia attenuata’dan daha şişman yapraklara sahiptir ve içe doğru daha fazla kıvrılma eğilimindedir.

Diğer bazı sulu meyveler veya kaktüsler ile karşılaştırıldığında, Haworthia fasciata “Zebra Bitkileri” nispeten düşük bir büyüme oranına sahiptir. Yavaş büyüyen bu etli yapraklı Haworthia bitkisi yalnızca yaklaşık 10 cm yüksekliğe kadar büyür. Üçgen şekilli kalın yaprakları rozet şeklinde yukarı doğru büyür. Ve yatay beyaz çizgiler, zebra etine çarpıcı bir görünüm kazandırır.

Haworthia fasciata yeni botanik adı vardır Haworthiopsis fasciata. Küçük etli sulu meyveler, sıcak kurak iklimlerde kaya yarıklarında büyüdükleri Güney Afrika’ya özgüdür. Vahşi doğada, Haworthia Zebra bitkileri aşırı toplama nedeniyle nesli tükenmek üzeredir. Bir ev bitkisi olarak “Zebra” sulu meyvelerinin yetiştirilmesi ve bakımı kolaydır.

Bu makale Haworthia fasciata “Zebra Bitkisi” bakımı için eksiksiz bir kılavuzdur. Makalenin sonunda, iç mekanda “Zebra Bitkileri” yetiştirirken karşılaşılan sorunları nasıl çözeceğinizi öğreneceksiniz.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” Çiçekler

Haworthia fasciata, optimum koşullarda yetiştirilirse iç mekanlarda çiçek açabilir. “Zebra” Haworthia, zarif beyaz çiçekleri olan sulu bir çiçek türüdür. Uzun, ince Haworthia çiçekleri, genellikle yazın uzun sapların ucunda görülür. 

Yani, kendi doğal ortamlarında, bu sulu meyveler Ekim veya Kasım aylarında çiçek açar. Bununla birlikte, iç mekanlarda çiçek açmak için optimum yetiştirme koşulları gerektirirler.

Bazı sulu meyvelerin aksine Haworthia bitkileri çiçek açtıktan sonra ölmezler. Haworthia bitkinin bir monokot türü ve monokarpik değil (bitkiler o çiçek ölmeden önce bir kez) ‘dir. Çiçek açan bir “Zebra Bitkisine” sahip olacak kadar şanslıysanız, yıllarca her yıl çiçek açmalıdır.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisinin” Bakımı Nasıl Yapılır?

Haworthia fasciata’nın evde bakımı kolaydır. En önemli bakım gerekliliği, saksı toprağının çok ıslak veya su ile tıkanmasına izin vermekten kaçınmaktır. Bu nedenle, mini zebra bitkisini yalnızca toprak kuru olduğunda, ara sıra kısmen güneş ışığı ve su altında tutun.

Bu çizgili “zebra” sulu ete nasıl bakılacağına daha ayrıntılı bakalım.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” Işık Gereksinimleri

Zebra Haworthia sulu meyveleri parlak, dolaylı bir ışıkta iyi büyür. Haworthia fasciata “Zebra Bitkisi” en iyi kısmi güneşte büyür. Haworthia fasciata açık havada yetiştirildiğinde, sabahları 4-6 saat güneş ışığı alan kısmen gölgeli alanlarda büyür. 

İç mekanda yetiştirildiğinde, zebra bitkisini sabahları parlak dolaylı ışık aldığı bir pencere contasına yerleştirin. Ancak, güneş ışığının daha yoğun olduğu öğleden sonra bu yerin gölgeli olduğundan emin olun.

Yaz aylarında, çok fazla doğrudan güneş ışığı Haworthia fasciata bitkisinin yapraklarının yanmasına neden olabilir. Bu nedenle, “Zebra Bitkileri” güneşi severlerse de bir pencereden gelen doğrudan güneş ışığından korunmaya ihtiyaçları vardır. Yaprakların kavrulmasına neden olabileceğinden, bu bitkinin öğleden sonra doğrudan güneşten korunmasını sağlamalısınız.

Kaktüsler ve sulu meyveler gibi bitkilerin güçlü güneş ışığında büyüdüğü bilinmesine rağmen, Haworthias kısmi gölgeye iyi uyum sağlar. Böylece, bu etli bitkileri iç mekanlarda yapay ışık altında yetiştirebilirsiniz. 

Küçük kompakt büyüme alışkanlıkları ve kısmen gölgeli alanlarda gelişebilme yetenekleri, “Zebra” sulu meyvelerini masa üstleri, raflar veya iç mekan etli bahçesinin bir parçası olarak mükemmel bitkiler yapar.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” Sıklıkta Sulama

“Zebra” Haworthia sulu meyveleri yalnızca toprak kuruduğunda sulamaya ihtiyaç duyar

Su Haworthia fasciata “Zebra bitkisi”, toprak kurudukça sık sık. İlkbahar ve yaz aylarında, “Zebra bitkisini” yalnızca iki veya üç haftada bir sulamanız gerekebilir. Ya da çok sıcaksa – haftalık. Kışın, “Zebra Bitkileri” haftalarca susuz kalabilir.

Belirli bir sulama programına sahip olmak yerine, ne zaman sulama yapacağınız konusunda rehberiniz olarak toprak ve yaprak büyümesini kullanın.

“Zebra Bitkinizin” ne zaman sulamaya ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız? İlk işaret toprak neredeyse kavrulmuş olmalı. Haworthia bitkileri kuraklığa oldukça toleranslıdır. Bu nedenle, etli yapraklarında nem depoladıkları için “Zebra Bitkileri” nin altında sulama konusunda endişelenmenize gerek yok. İkinci işaret – yaprakları kıvrılmaya başladığında.

Bir Haworthia fasciata bitkisini sulamak için, saksının dibinden boşalana kadar toprağa bol miktarda su dökün. Derin sulama, kökleri beslemeye ve nemlendirmeye yardımcı olur. Bu sulu bitki sulama tekniği, aynı zamanda, köklerin üçgen yaprakların dolgun görünmesi için yeterince nem çekmesini sağlar.

“Zebra Bitkilerini” sulamaya gelince, onları ara sıra ama iyice sulayın. Haworthia Zebralarını ne sıklıkta sulamanız gerektiğini birkaç faktör etkileyebilir. Bunlar:

 • Güneş Işığı: Bol güneş ışığı, nemin gölgede yetiştiğinden daha hızlı buharlaşmasına neden olur. Bir “Zebra Bitkisinin” kısmi gölgede olduğundan tam güneşte büyürken daha sık sulanması gerekecektir.
 • Mevsimler: “Zebra” Haworthia yavaş büyüyen bir bitki olmasına rağmen, ilkbahar ve yaz aylarında daha sık sulamaya ihtiyaç duyar. Kışın, büyüme durduğunda bitkiyi sulamanıza neredeyse hiç ihtiyaç duymazsınız.
 • Tencere türü: Nem, kilden, sırsız kaplardan plastik veya seramik kaplardan daha hızlı buharlaşır. Toprak daha hızlı kuruduğu için kil kaplar sulu meyveler ve kaktüsler için en iyi türdür. Bu, Haworthias’ı pişmiş toprak saksılarda büyürken daha sık sulamanız gerektiği anlamına gelir.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” için En İyi Toprak Türü

Zebra Haworthia’nın mükemmel drenajı olan kumlu, tınlı toprağa ihtiyacı vardır. Haworthias için en iyi toprak türü bir kaktüs saksı karışımıdır. Kendiniz için ideal bir büyüyen toprak yapmak için, drenajı artırmak için bir kısım saksı toprağı, bir kısım kaba kum ve bir kısım perliti karıştırın.

Zebra Haworthia için yetiştirme ortamı, suyun serbestçe akmasına izin vermelidir. Bir Haworthia etini öldürmenin en hızlı yolu, onu aşırı sulamak veya köklerin nemli toprağa oturmasına izin vermektir. İdeal saksı toprağının sulama arasında kuruması için zamana ihtiyacı vardır.

“Zebra Bitkileri” için havalandırılmış bir toprak türü oluşturmanız gerekiyorsa, kaktüs saksı karışımına ekleyebileceğiniz birkaç bileşen vardır. Bunlar:

 • Perlit
 • Akvaryum çakıl
 • Kanatlı grit
 • Bahçıvanlık süngeri
 • Vermikülit
 • Aktif kömür bitleri

Zebra Haworthia’yı Büyütmek için Sıcaklık Gereksinimleri

Haworthia fasciata “Zebra Bitkileri” 18 ° C – 26 ° C sıcaklık aralığında gelişir. Ortalama oda sıcaklıkları “hızlı dalgalanmadıkları sürece” Haworthia bitkileri yetiştirmek için mükemmeldir. Haworthia “Zebra” minimum sıcaklığı 10 ° C, ancak 4 ° C kadar soğuğa dayanıklıdır.

“Zebra” Haworthia bitkilerini iç mekanlarda yetiştirirken, büyümeleri için onları daha sıcak sıcaklıklarda tutmaya çalışın. İlkbahar, yaz ve sonbaharda 21 ° C üzerindeki sıcaklıklar idealdir. Kışın, çizgili “Zebrayı” serin ve ısıtılmamış bir odaya yerleştirin. Soğuk havalar bitkinin dinlenmesini sağlar.

Açık havada büyüyen Haworthiopsis fasciata “Zebra Bitkisi” sıcak bölgelerde büyür. Daha soğuk iklimlerde yaşıyorsanız, zebra saksılarınızı yazın dışarıya götürebilirsiniz. Bahçenizde sabah güneşinin aldığı kısmi güneşin altına yerleştirin. Gece sıcaklığı 12 ° C’nin altına düştüğünde, küçük sulu meyveleri tekrar iç mekana getirin.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” için Nem

Zebra Haworthia bitkilerinin belirli bir nem ihtiyacı yoktur. Kuru havada iyi büyürler ve ortalama ev nemi sağlıklı büyüme için mükemmeldir. “Zebra Bitkileri” nemli koşullar gerektirmezken, iyi bir hava sirkülasyonuna ihtiyaçları vardır. Bu nedenle bitkileri uygun havalandırması ve hava akımı olan bir yerde tutun.

Haworthia fasciata bitkilerinin uygun havalandırmaya ihtiyaç duymasının üç nedeni vardır. Bunlar:

 • Gece boyunca havalandırma, sulu meyveler karbondioksit topladıkça fotosenteze yardımcı olur.
 • Yeterli hava sirkülasyonu, yoğun güneş ışığı altında büyürken sulu meyvelerin ve kaktüslerin soğumasına yardımcı olur.
 • Uygun havalandırma, sulamadan sonra fazla suyun topraktan buharlaşmasına yardımcı olur.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” Nasıl Gübrelenir?

Haworthia fasciata “Zebra Bitkileri” çok fazla gübre gerektirmez. Bir Haworthia bitkisini beslemek için kaktüsler için dengeli bir gübre kullanın. Solüsyonu yarı kuvvetine kadar karıştırın ve Haworthia fasciata’nızı büyüme mevsiminde iki veya üç kez dölleyin. Haworthia türleri, yavaş büyüyen ve ağır besleyiciler olmayan sulu meyvelerdir.

Çoğu ev bitkisi gibi, Haworthia sulu meyveleri kışın uykuya dalar. Bu süre zarfında “Zebra Bitkilerini” beslemeye ara vermelisiniz. Ayrıca, toprakta herhangi bir nem belirtisi varsa, bitkileri kışın sulamayın.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” Büyüme Hızı

Haworthia fasciata, yavaş büyüyen etli bir bitki türüdür. Bu sulu meyvelerin maksimum 10 – 20 cm yüksekliğine ulaşması uzun yıllar alır. Uygun bakımla iç mekan zebra sulu meyveleri yıllarca büyüyecektir.

Parlak beyaz çizgili kalın, koyu yeşil lifli yapraklar büyüyerek çekici bir saksı bitkisi haline gelecektir. Yetiştirme koşullarını doğru alırsanız, sağlıklı büyümesi de uzun sapların ucunda çiçek üretecektir.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” Yayılımı

“Zebra” Haworthia, ofsetler ve yapraklarla çoğaltılabilir. Haworthia fasciata “Zebra Bitkilerimi” ofsetlerle çoğaltmak için, ana bitkinin tabanı çevresinde büyüyen ofsetleri veya “yavruları” keskin ve temiz bir bıçakla çıkarın. 

Birkaç gün “yaranın” kurumasına izin verin. Ardından, Haworthia fasciata’yı bir kaktüs saksı karışımıyla birlikte bir tencereye koyun. Bir hafta sonra bitkiye derin bir sulama yapın. İçin Bakım Haworthia fasciata Eğer anne Bitkisi için bakım gibi.

“Zebra” Haworthia’yı yaprak keserek çoğaltmak için, sağlıklı bir yaprağı ana bitkiden steril keskin bir bıçakla çıkarın. Yaprağın tamamını çıkardığınızdan emin olun. 

“Yaranın” birkaç gün kurumasına izin verin ve Haworthia fasciata’yı iyi drene olan bir toprağa yerleştirin. Yalnızca toprak tamamen kuruduğunda aşırı sulamadan ve sudan kaçının. Yaprak kökler büyüyecek ve yeni bir bitkiye dönüşecek.

Yayıldıktan sonra aşırı sulamadan kaçınmak çok önemlidir. Kesilen bitki yapraklarının tabanı neme karşı duyarlı olabilir. Dikkatli olmazsanız, kök çürüklüğü hızla gelişebilir ve küçük, büyüyen etliyi öldürebilir.

Haworthia fasciata “Zebra Bitkisi” Yeniden Üretim Gerektirir mi?

“Zebra” Haworthia bitkileri nadiren saksı değişimi gerektirir. Bitkinin yavaş büyümesi, “Zebra Bitkilerinin” nadiren kök salması anlamına gelir. Bir Haworthia Zebra’yı yeniden yerleştirmenin nedenleri, yayılma için dalları ayırmaktır. Veya saksı toprağını tazelemek için zebranın etli olarak saklanmasını seçebilirsiniz.

Bir “Zebra Bitkisini” yeniden yerleştirmek için, saksıdan sulu meyveyi çıkarın. Keskin, steril bir bıçakla sürgünleri ayırın. Köklerde kahverengi, peltemsi kökler gibi herhangi bir hastalık belirtisi olup olmadığını kontrol edin. Tencereyi temizleyin ve dörtte üçünü kaktüs saksı toprağı ile doldurun. 

Bitki Haworthia etli ve toprak ile uzayın kalanını doldurun. Kompakt etli ürününüz orijinal kabını aştıysa, bir ila iki boy daha büyük olan yeni bir saksı seçin.

Sadece tencerenin dibinde birkaç drenaj deliği olduğundan emin olun. Bu delikler, suyun hızlı bir şekilde boşalmasını sağlamak ve köklerin su ile tıkanmasını önlemek için gereklidir.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” Nasıl Budanır?

“Zebra Bitkilerini” budamak gerekli değildir. Etli olanlar hızlı büyümez ve birçok aloe, kaktüs ve diğer etli bitkiler gibi budama büyümeyi etkilemez. Yaprakları kırpmanız gereken tek zaman, ölmeleri veya yaprak kesimlerinden çoğaltmak istemenizdir.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” Büyümesini Etkileyen Zararlılar

“Zebra” fasciata’yı etkileyen en yaygın ev bitkisi zararlıları örümcek akarları, etli böcekler ve pul böcekleridir. Bu bitkileri yok eden “böcekler”, bitkinin üssünün yakınındaki karanlık yarıklarda fark edilmeden yaşayabilir. Zamanla, ölçek, etli böcekler ve örümcek akarları bitkinin büyümesini zayıflatarak hastalığa yatkın hale getirebilir.

Haworthia fasciata’nın zararlılara sahip olduğuna dair en yaygın işaretler:

 • Örümcek akarları: Etli etli yapraklar arasında ağ olup olmadığına bakın. İstila kapsamlı olmadığı sürece, sulu meyvelerde örümcek akarlarını görmek zordur.
 • Pullu böcekler: Bu iğrenç yaratıklar sulu yapraklara yapışarak bitkinin sularıyla beslenir. Pullu zararlılar genellikle yapraklarda olağandışı büyüme gibi görünür. Böcekler genellikle hareket etmez ve tek bir yere yapışmaz.
 • Unlubitlerin: Sen tespit edebilirsiniz unlubitlerin işaretleri etli yaprakları üzerinde madde gibi beyaz, cottony-yün ile. Ayrıca yapraklar üzerinde gezinen küçük beyaz tüylü böcekleri de görebilirsiniz.

Lütfen ev bitkisi zararlılarından doğal olarak nasıl kurtulacağınıza dair bu makaleyi okuyun. Makalede, akarları, böcekleri ve böcekleri sulu meyvelerden nasıl yok edeceğinizi bulacaksınız.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” Büyümesini Etkileyen Hastalıklar

Kök çürümesi, “Zebra Bitkilerini” etkileyen en yaygın hastalıktır. Etli bitkinizin aşırı sulanması köklerin çürümesine, çürümesine ve peltemsi olmasına neden olur. Zamanla kök çürüklüğü “Zebra” fasciata gövdesine yayılabilir ve sonunda bitkiyi öldürür.

Etli meyvelerinizi uygun şekilde sulayarak Haworthia fasciata’da kök çürümesini önlemek kolaydır. Nemlendirmeden önce daima toprağın kurumasını bekleyin. Daha sonra bitkiyi suladığınızda toprağı ıslatın ve fazla suyun dışarı akmasına izin verin.

Senin Eğer Haworthia “Zebra Bitkisi” kök çürüklüğü gösterileri işaretler, taze, steril saksı toprağı içinde repot. Yeni yetiştirme ortamının havalandırıldığından ve gevşediğinden emin olun, böylece nem hızla buharlaşır ve kökler aşırı nemli kalmaz.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” Zehirli mi?

Hayır, “Zebra Bitkileri” kediler, köpekler veya diğer evcil hayvanlar için zehirli değildir.

Haworthia Fasciata “Zebra Bitkisi” Bakımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

“Zebra Bitkileri” konu bakıma geldiğinde çok bağışlayıcıdır. Onları bir şekilde ihmal edebilirsiniz, ancak büyümeye devam ediyorlar. Bununla birlikte, bitkinize ekstra özen göstermeniz gerekebileceğine dair birkaç işaret vardır.

Zebra bitkim neden kahverengiye dönüyor?

“Zebra” Haworthia’daki kahverengi yapraklar, bitkinizin çok fazla güneş aldığının veya yoğun ısı aldığının işaretleridir. En iyi çözüm, etli bitkiyi doğrudan güneş ışığından uzaklaştırmaktır. Zamanla kahverengi renkler solmalı ve sulu yapraklar “zebra” desenlerine kavuşmalıdır.

Çok yoğun güneş ışığının bir başka işareti de kırmızımsı Zebra bitkisi yapraklarıdır. Güneş yanığı, etli etli yaprak kenarlarının kırmızıya dönmesine neden olabilir. Bitkiyi kısmi gölgeye taşırsanız, yapraklar canlı yeşil ve beyaz renklerine kavuşur.

Neden “Zebra Bitkisi” ölmekte?

Haworthia fasciata “Zebra bitkileri”, etli olanı aşırı suladıysanız ve soğuktaysa ölebilir. “Zebra Bitkileri” sıcağı sever ve kuru toprakta büyümeyi tercih eder. Öyleyse, ölmekte olan bir Zebra Haworthia’yı canlandırmaya yardımcı olmak için bitkiyi yeniden yerleştirin ve ölü kökleri kesin. Görünüşünü iyileştirmek için bitkideki ölü yaprakları budamanız gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lordbahis - aresbet - romabet - ligobet - betorder - hititbet - betmarino - mrbahis - nisanbet - betovis - bet10bet - milosbet - oleybet - şutbet - bahisnow - imajbet - jojobet - holiganbet - metroslot - yodabet