Dusty Miller Eksiksiz Bitki Bakım Kılavuzu

Dusty Miller (Senecio cineraria, sin. Jacobaea maritima) gümüş grisi, yumuşak tüylü loblu yapraklı çekici gür yıllık çiçekli bir çalıdır. Minimal bakım yatağı tesisi olarak, Dusty Miller bitkileri kuraklığa ve doğrudan güneş ışığına, kuraklığa ve dona karşı dayanıklıdır. Bitkinin ihtiyacı olan tek bakım, yazın uzun bacaklı, Dusty Miller saplarını düzeltmektir.

Gümüş ragwort olarak da adlandırılan Dusty Miller, bir yaz bahçesine zıt renkler katmak için ideal bir otsu bitkidir. Simli loblu yapraklar, koyu yeşillik bitkilere ve renkli çiçekli çalılara karşı öne çıkar. Yaklaşık 60 cm boyunda büyüyen Dusty Miller, sıcak iklimlerde tam güneş için bir toprak örtüsü bitkisi olarak da mükemmeldir.

Bu makale, gümüş Dusty Miller fabrikası için kapsamlı bir bakım kılavuzudur. Bahçe peyzajınızı geliştirmek için bu çalı simli bitkiyi toprağa dikmek ister misiniz? Veya bir verandayı, güverteyi veya balkonu güzelleştirmek için konteynerlerde Dusty Miller yetiştirmek mi istiyorsunuz? Dusty Miller bitkileri yetiştirmek hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

Dusty Miller’ın Bakımı

Dusty Millerye bakmak için, tam güneşte ve mükemmel drenajı olan toprakta gümüş paçavra yetiştirin. Bir itibariyle kuraklığa dayanıklı çok yıllık bitki, Dusty Miller güçlü büyümeye ara sıra sulama gerektirir. Kompost halinde toprağa çalışarak toprak besinlerini sağlayın ve bitkinin görünümünü iyileştirmek için uzun bacaklı gövdeleri yaz ortasında budayın.

Dusty Miller Plant Gerçekler

Dusty Miller, Akdeniz’e özgü bir süs çalı bitkisidir. Bitki, ince tüyleri ve sarı çiçekleri olan gümüş loblu yapraklarıyla tanımlanır. Dusty Miller bitkisi olgunlaştıkça, tüylü gövdeler sertleşir ve odunsu hale gelir.

Kuraklığa dayanıklı bitki, sıcak iklimlerde çok yıllık bir ihale olarak büyür. Daha soğuk iklimlerde, yıllık bir yatak bitkisi olarak Dusty Miller yetiştirebilirsiniz. Çok soğuğa dayanıklı olmasa da hafif dona tahammül eder. Yıllık Dusty Miller bitkileri nadiren 30 cm’den daha uzun büyür.

Dusty Miller’in botanik adı Senecio cineraria’dır ve Asteraceae ailesine aittir. Bununla birlikte, birçok botanikçi şimdi çalıları Jacobaea maritima olarak sınıflandırıyor. Yaygın adı olan ‘Dusty Miller’ dışında, tüylü çalıya gümüş paçavra, gümüş tozu veya deniz paçavrası da denir.

Dusty Miller Çiçekler

Dusty Miller, küçük sarı papatya benzeri çiçekler kümeleri üreten çiçekli bir çalıdır. Dusty Miller, genellikle ilk yıl boyunca bitkilerde görülen altın sarısı çiçeklere sahiptir. 

Bununla birlikte, Dusty Miller çiçek kümeleri nispeten önemsizdir ve çoğu bahçıvan, yaprakların büyümesini teşvik etmek için çiçekleri çıkarır. Dusty Miller çiçek başları, 2.5 ila 7.5 cm arasında büyür.

Dusty Miller Yaprakları

Dusty Miller bitkilerinin çarpıcı özelliği, ince tüylerle kaplı sıra dışı gümüş yapraklarıdır. Dusty Miller gümüş yünlü yapraklar, mızrak şeklindedir ve yakupotu bitkilerinin tipik özelliği olan kenarlarda derin loblara veya taraklara sahiptir. Yapraklar 7.5 ila 15 cm uzunluğunda ve 7,5 cm genişliğinde büyür.

Yumuşak tüylü, gümüşi yapraklar nemi korumaya yardımcı olur ve çalıyı yaz sıcağına toleranslı hale getirir. Dusty Miller yapraklarının keçeleşmiş görünümü ıslandığında kaybolur. Ayrıca yapraklar gölgede büyürken gümüş rengini kaybedebilir.

Dusty Miller Nereye Ekilir?

Bahçenizin en güneşli kısmına Dusty Millerler dikilmelidir. Çalı yapısı ve düşük büyümesi nedeniyle, Dusty Miller, yataklar ve bordürler, kaya bahçeleri veya toplu dikimler için ideal bir bitkidir. 

Çekici gri-gümüş yapraklar, kırmızı, pembe veya mor çiçeklerin ve sürünen yıllıkların yanında büyüyen bir bahçe peyzajında ​​muhteşem görünüyor. Kuraklığa toleransı nedeniyle, Dusty Miller, bir xeriscape bahçesine dikim için idealdir.

Peyzaj ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, gümüş paçavra kaplarda yetiştirilebilir. Bu şekilde, çekici bitkileri bir arka bahçede, bir verandada veya bir girişi geliştirmek için elde edebilirsiniz. Ek olarak, konteyner bitkilerini kışlamak için iç mekana getirebilirsiniz.

Bahçenize Dusty Miller dikerken, bitkinin birbirinden 0,3 ila 1 m arasında boşluk bıraktığından emin olun. Bu, gümüşi gür yeşilliklerin büyümesini sağlar. Ayrıca hava sirkülasyonunun olmamasından dolayı yapraklarda küf oluşumunu engeller.

Dusty Miller Bitki Bakım Kılavuzu

Bahçenizde başarıyla büyüyen gümüş tozu bitkileri (Senecio cineraria) hakkında en iyi ipuçları ve tavsiyeler.

Dusty Miller Su Gereksinimleri

Gümüş tozu bitkileri en iyi tam güneşte veya kısmi gölgede büyür. İdeal olarak, Dusty Miller’in gelişmesi için günde en az altı saat güneş ışığına ihtiyacı vardır. Bol güneş ışığı almak bitkinin büyümesini canlı, gümüşi yünlü yapraklarla sıkıştırır. Tam gölgeden kaçınmak uzun bacaklı büyümeyi önler.

Yazları aşırı sıcak olan bölgelerde yaşıyorsanız, Dusty Milleri kısmi gölgede dikmek idealdir. Yoğun güneş ışığından bazı gün ortası koruma, yaprakların kavrulmasını önler. Sıcak, güneşli havalarda gümüş yakupotu bitkilerini daha sık sulamak gerekebilir.

Dusty Miller, kuraklığa ve sıcağa dayanıklı olduğundan, çok fazla güneş ışığı veya az su için endişelenmenize gerek yok.

Gümüş Tozu (Dusty Miller) Bitkiler için En İyi Toprak

Dusty Miller, mükemmel drenaj olduğu sürece çoğu toprak türünde en iyi şekilde büyür. Susuz bir bitki olmasa da besin sağlamak ve nemi korumak için toprağı kompostla değiştirmek önemlidir.

Bir bahçe peyzajında ​​büyüyen Dusty Miller’in güzelliği, hemen hemen her yerde yetişmesidir. Kumlu, kayalık toprağınız varsa, gümüş tozu bitkileri gelişecektir. Örneğin, bir xeriscape bahçeniz varsa, bu bitki kumlu topraktaki diğer düşük sulu bitkilerle birlikte iyi iş çıkaracaktır.

Ekim alanının drenajı zayıfsa, başarılı bir şekilde Dusty Milleryi yetiştirmek için toprağı değiştirmeniz gerekecektir. Suyla kaplı zemin kök çürümesine yol açar ve güzel gümüş tozu çalılarınızı öldürecektir. Drenajı iyileştirmek için ekimden önce perlit veya çakılda çalışın.

Dusty Miller Nasıl Sulanır?

Dusty Miller, kurulduktan sonra yalnızca ara sıra sulama gerektirir. Ilıman ilkbahar ve yaz havalarında, haftada sadece 2,5 cm su vermeniz gerekebilir. Sıcak ve kurak koşullarda, gümüş tozu bitkilerini haftada iki kez iyice sulamanız gerekebilir. Bununla birlikte, Dusty Miller kuraklık sırasında hayatta kalır. Senecio cineraria ayrıca xeriscape peyzajı için uygun bir bitki bitkisidir.

Dusty Miller yetiştirmek için en iyi bakım ipucu: Gümüş ragwort’u sularken, simli yünlü yaprakların üzerine su sıçratmaktan kaçının. Su, tüylü kaplamanın yapraklardan kaybolmasına neden olabilir.

Bahçenizde Dusty Miller Yetiştirme Sıcaklığı

Dusty Miller çalıları, sıcak ve güneşli iklimlerde gelişir. Bununla birlikte, çok yıllık ihale, 4 ° C kadar düşük ve 27 ° C kadar yüksek sıcaklıklarda büyüyecektir. Soğuğa dayanıklı olan Dusty Miller, hafif dona tahammül edecektir. Bununla birlikte, daha soğuk iklimlerde, yıldız tozu bitkileri en iyi yıllık olarak büyür.

Dusty Miller Nem Gereksinimleri

Dusty Miller çalıları, nem söz konusu olduğunda çok az sorun yaşar. Silver ragwort, Akdeniz bölgesinin kuru iklimine özgüdür ve özel bir bakıma ihtiyaç duymaz. Yapraklardaki tüylü büyüme bitkinin nem seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Dusty Miller’in aşırı hava nemine maruz kalmamasını sağlamak için, bitkileri uygun şekilde yerleştirmek çok önemlidir. Dusty Milleri sınırlar boyunca, toplu dikimler halinde veya temel bitkileri olarak dikerken, bunları en az 30 cm aralıklarla dikin. Gümüş çalıların iyi büyümesini sağlamak için ihtiyacınız olan tek şey bol hava sirkülasyonu ve ara sıra sulama.

Dusty Miller Nasıl Gübrelenir?

Gümüş tozu bitkileri hafif gübrelemeden faydalanabilir. Bununla birlikte, Senecio cineraria genellikle hafif besleyicilerdir ve yalnızca aşırı derecede fakir topraklarda büyürken ekstra besin maddelerine ihtiyaç duyar. Sağlıklı bitki örtüsünü teşvik etmek için ilkbaharda yavaş salınımlı, genel amaçlı bir gübre uygulayabilirsiniz.

Toprağın besin seviyelerini yükseltmenin en iyi yolu, ekimden önce yaprak küfü veya çürümüş gübreyi toprağa karıştırmaktır.

Budama Dusty Miller

Budama, çok yıllık bir ihale olarak Dusty Miller yetiştirirken gür büyümesini teşvik edebilir ve boyutu kontrol edebilir. İlkbaharın başlarında, büyüyen her bir uçtan yaklaşık 2,5 cm yeni büyüme elde edebilirsiniz. Yerde yeni gümüşi gövdeler büyüyecek. Çalıyı, yüksekliğinin yaklaşık üçte birini kaldırarak yaz ortasında da budayabilirsiniz.

Yıllık olarak gümüş paçavra yetiştirirken, budama nadiren gereklidir. Bitkinin hızlı büyümesi, hızla çekici tüylü gümüş yapraklar geliştirdiği anlamına gelir. Bitkinin en iyisini ortaya çıkarmak için çiçekleri çıkar çıkmaz kesebilirsiniz. Bu, bitkinin enerjisini yeni yapraklar yetiştirmeye yoğunlaştıracaktır.

Dusty Miller’ı Yaymak

Dusty Milleri bitkilerini tohum, gövde kesimi veya kök bölünmesi ile çoğaltabilirsiniz. Tohum, yeni Senecio cineraria bitkileri yetiştirmek için en uzun süreyi alır ve onları iç mekanlarda yetiştirmeye başlamalısınız. Kök kesimleri almak için en iyi zaman ilkbahardaki yeni büyümedir. Kök bölünmesi ile çoğaltmak için, sonbaharda bitkiyi kazın ve kümeyi iki veya daha fazla bölüme ayırın.

Tohumdan kapalı alanda Dusty Miller yetiştirmek için: Tohumları beklenen son dondan yaklaşık on hafta önce hafif, nemli saksı toprağına ekin. Çimlenmek için 18 ° C ila 24 ° C arasında parlak ve sıcak bir yere yerleştirin. Dışarıda hava ısındığında, fideleri en az 30 cm aralıklarla toprağa dikin.

Dusty Miller’i gövde kesimlerinden çoğaltmak için: İlkbaharda 15 cm bir sap parçası kesin. Ucunu köklendirme hormonuna batırın ve turba yosunu ve perlitten oluşan nemli bir saksı karışımına koyun. Plastik bir torba ile örtün ve sıcak bir yere koyun. Yeni yapraklar büyümeye başladığında bahçenize nakledin.

Saksıda Dusty Miller Yetiştiriciliği

Gümüş paçavra veya Dusty Miller, kaplarda yetiştirmek için ideal bir bitkidir. Etkileyici simli bitki örtüsü, diğer saksı bitkileri ve çiçeklerine ilgi ve görsel çekicilik katar. Ayrıca çiçekli bitkilerle birlikte asılı sepetlerde Dusty Miller yetiştirebilirsiniz.

Konteynırlarda Dusty Miller yetiştirmek, hafif, gözenekli bir çömlekçilik karışımı gerektirir. Yetiştirme ortamı için bir kısım ev bitkisi toprağı, bir kısım turba yosunu ve bir kısım perliti birleştirin. Toprağın üst tabakası kuruduğunda Dusty Miller bitkinizi sulayın. Tencereyi doğrudan güneş ışığından korunan aydınlık bir yere koyun.

Kaplarda gümüş tozu bitkileri yetiştirmek için en iyi ipucu: Bitkileri ­bahçede büyüdüğünden daha sık sulamanız gerekecektir.

Dusty Milleri Saksı Değişimi / Repotting

Dusty Miller bitkilerinin yeniden köklenmesi, köklere bağlı hale gelmelerini önlemek için gereklidir. Ek olarak, çok yıllık bitkileri saksı değişimi yapmak size saksı toprağını tazeleme ve kök hasarını kontrol etme şansı verir. Saksı değiştirirken her zaman mükemmel drenajı olan hafif bir saksı karışımı kullanın.

Dusty Miller Büyümesini Etkileyen Haşereler

Dusty Miller, bahçenizdeki diğer bitkileri etkileyen çoğu zararlıya karşı dayanıklıdır. Bazen, yetiştirme koşulları çok nemliyse, sümüklü böcekler sorun olabilir. Ayrıca yaprak bitleri, diğer bitkileri istila ediyorlarsa büyüme sorunlarına neden olabilir.

Sümüklü böceklerden kurtulmanın en iyi yolu, onları gümüşi yaprakları yok etmelerini engellemek için elle toplamaktır. Çok sayıda sümüklü böcek azaltmak için bira tuzakları kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, toprağın kurumasına izin vermek veya yükseltilmiş yataklara Dusty Millerler dikmek, sümüklü böcek sayılarının düşük tutulmasına yardımcı olabilir.

Eğer yaprak bitleri bitki büyümesini etkileyen, haftada bir kez bir organik neem yağı çözümü kullanın. Bahçe bitkilerinizden yaprak bitlerini öldürmek için yapraklara bol miktarda neem yağı püskürtün. Kendi neem yağı doğal pestisitinizi nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek için lütfen bu makaleyi okuyun.

Dusty Miller Growth’u Etkileyen Hastalıklar

Kök çürüklüğü ve külleme, Dusty Miller çalılarını etkileyen en yaygın hastalıklardır. Bitkileri uygun şekilde sulayarak bu sorunların her ikisinden de kaçınabilirsiniz. Senecio cineraria, yalnızca ara sıra sulamaya ihtiyaç duyan kuraklığa dayanıklı bir bitkidir.

Dusty Miller kökü çürümesini önlemek için, zemini yalnızca tamamen kuruduğunda sulayın. İkliminize bağlı olarak, çalıları yalnızca haftada bir veya daha az sulamanız gerekebilir. Bahçenizde drenaj bir sorunsa, drenajı iyileştirmek için Dusty Millerleri yükseltilmiş yataklara dikin veya zemini çakılla değiştirin.

Toz halinde küf, bitki yapraklarında gelişen bir küftür. Beyaz toz halindeki bir maddeye benzer ve genellikle alt yaprakları etkiler. Bitkiyi öldürmese de Dusty Millerler de dahil olmak üzere bahçe bitkilerine çirkin görünebilir.

Küllenmeyi önlemek için bitkinin yapraklarını değil her zaman toprağı sulayın. Ayrıca, yapraklara su sıçramasından kaçınmaya çalışın, çünkü bu mantar yapraklanma sorunlarına neden olabilir.

Dusty Miller Toksik mi?

Dusty Miller (Senecio cineraria veya Jacobaea maritima) zehirli bitkiler listesinde yer almaktadır. California Üniversitesi’ne göre, Senecio cinsindeki türler yutulduğunda kusmaya veya ishale neden olabilir. Ayrıca bitkilerden elde edilen öz, dermatite neden olabilir.

Araştırmacılar ayrıca Dusty Miller’in kediler, köpekler ve atlar için zehirli olduğunu söylüyor. Toksik özelliklerinden dolayı geyikler, Dusty Miller bitkilerinden uzak durma eğilimindedir.

Dusty Miller Çeşitleri

Dusty Miller çeşitleri arasındaki fark yaprak şekilleridir. Bazı çeşitlerin tüylü eğrelti otu benzeri yaprakları varken, diğerleri taraklı kenarlı uzun yapraklara sahiptir. Bazı çekici Dusty Miller çeşitleri ince, dantel benzeri yapraklara sahiptir.

Dusty Miller ‘Cirrus’

Cirrus Dusty Miller, kabaca tırtıklı kenar boşlukları olan geniş, yuvarlak gümüş-beyaz yapraklara sahiptir.

Dusty Miller ‘Silverdust’

Silverdust, yaz bahçeleri için en yaygın Dusty Miller çeşididir. Kadifemsi gümüş yapraklar, onlara yünlü bir his veren dikdörtgen loblu yapraklara sahiptir. Gri-gümüş yapraklar meşe ağacı yapraklarına benzeyebilir.

Dusty Miller ‘Silver Lace’

Silver Lace Dusty Miller çeşidi, eğreltiotu yapraklarına benzeyen yumuşak gümüşi-gri yapraklardan oluşan ince yapraklara sahiptir.

Dusty Miller ‘Yeni Görünüm’

New Look Dusty Miller çeşidi, tüm Senecio cineraria bitkileri gibi tüylü yapraklara sahiptir. Bununla birlikte, bu yumuşak gümüş yapraklar, kenarlarında hafif loblu veya tırtıklı yuvarlak oval yapraklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lordbahis - aresbet - romabet - ligobet - betorder - hititbet - betmarino - mrbahis - nisanbet - betovis - bet10bet - milosbet - oleybet - şutbet - bahisnow - imajbet - jojobet - holiganbet - metroslot - yodabet