Dracaena Trifasciata: Bakım ve Büyüme Rehberi

Dracaena trifasciata veya yılan bitkisi, uzun kılıç benzeri alacalı yeşil ve sarı yapraklara sahip, yaprak dökmeyen bir süs ev bitkisidir. Dracaena trifasciata evde büyümeye son derece yatkındır ve az bakım gerektirir. Aslında, yılan bitkisi o kadar dayanıklıdır ki neredeyse ihmal edildiğinde bile büyür.

Dracaena trifasciata’nın ayırt edici özelliği uzun, kalın, şeritli yapraklarıdır. Yapraklar rizomlardan bir salkım halinde büyür ve bitki saksısından uzanan kılıç bıçaklarına benzer. Dracaena trifasciata, aynı zamanda hava temizleme özelliklerine sahip yatak odaları için popüler bir iç mekan bitkisidir.

Bu makale Dracaena trifasciata’nın evde bakımı için eksiksiz bir kılavuzdur. Kullanışlı yetiştirme ipuçlarının yanı sıra, yetiştirilme sorunlarını çözmek için faydalı tavsiyeler bulacaksınız.

Dracaena Trifasciata’ya Nasıl Bakılır?

Dracaena trifasciata’ya bakmak için, yılan bitkisini parlak ışıkta veya kısmi gölgede büyütün. Bu iç mekan bitkisi en iyi gevşek, iyi drene olan toprakta büyür. Yılan bitkisini sadece toprak kuruduğunda sulayın. Bu Dracaena türünün ekstra neme ihtiyacı yoktur ve bitki 21 °C – 32 °C arasındaki sıcaklıklarda büyür.

Dracaena Trifasciata (Yılan Bitkisi) Gerçekler

Dracaena trifasciata kuşkonmazgiller ailesinden yaprak dökmeyen, çok yıllık tropikal bir bitki çeşididir. Bu bitki, güneşli ve sıcak yerlerde yetiştiği Afrika’ya özgüdür. Sert yapraklar dik olarak yukarı doğru büyür ve bitkiye eşsiz görünümünü verir.

Dracaena trifasciata, koyu yeşil desenlere sahip yeşil yapraklara sahiptir ve bazı alacalı çeşitlerin sarı kenarları vardır. Uzun yapraklar bir noktaya kadar incelir ve 70 ila 90 cm arasında büyür. Geniş bantlı yaprakların genişliği 5 – 6 cm arasındadır.

Dracaena trifasciata veya yılan bitkileri sıcakken daha hızlı büyür ve bol miktarda parlak ışık vardır. Bununla birlikte, bu bitkiler tipik olarak yavaş büyüyen tropikal bitkilerdir. Doğru koşullarda, Dracaena trifasciata’nın ömrü beş ila on yıl arasındadır.

Botanikçilere göre, Dracaena trifasciata botanik olarak Sansevieria trifasciata olarak biliniyordu. Sansevieria trifasciata bitki türü, yılan bitkisi, kaynana dili, engerek kemiği keneviri ve Aziz George’un kılıcı gibi ortak isimlere sahiptir. Bu ortak isimler, Dracaena trifasciata’nın uzun, keskin, sert, sivri uçlu yapraklarının belirleyici özelliklerini ifade eder.

Dracaena Trifasciata Çiçekler

Dracaena trifasciata, ilkbaharda çiçek açan çok yıllık çiçekli bir bitkidir. İdeal koşullar altında, yılan bitkileri uzun sapların uçlarında gösterişli beyaz çiçeklerle çiçek açar. Küçük çiçek kümeleri, hoş bir koku veren minyatür zambak çiçeklerine benzer.

Dracaena trifasciata iç mekanlarda neredeyse hiç çiçek açmaz. Büyüme koşulları optimal olduğunda bile, bitki nadiren çiçek açar. Bununla birlikte, bitki çiçek üretiyorsa, beyaz zambak benzeri çiçekleri yuvarlak turuncu meyveler izler.

Dracaena Trifasciata’nın Faydaları

Yılan bitkisi, havayı temizlemeye yardımcı olan ev bitkileri listesindedir. Bir NASA çalışması, bir Dracaena trifasciata çeşidi olan ‘Laurentii’nin ( Sansevieria laurentii ) zararlı toksinlerin ev havasından uzaklaştırılmasına yardımcı olduğunu buldu. Yılan bitkilerinin ortadan kaldırdığı havadaki kimyasallar arasında ksilen, nitrojen oksit, benzen ve formaldehit bulunur.

Dracaena Trifasciata (Yılan Bitkisi) Bakım Rehberi

Dracaena trifasciata, bakımı en kolay ev bitkilerinden biridir. Bununla birlikte, birkaç bakım faktörünü doğru bir şekilde elde etmek çok önemlidir. Örneğin, gevşek toprak, uygun sulama teknikleri ve yeterli ışık, kaynana dilinin gelişmesi için gerekli bakım unsurlarıdır.

İşte Dracaena trifasciata’yı büyütmek için eksiksiz bakım kılavuzu.

Dracaena Trifasciata Işık Gereksinimleri

Dracaena trifasciata, günde birkaç saat güneş ışığı alan dolaylı ışıkta en iyi şekilde büyür. Bununla birlikte, yılan bitkileri, kısmen gölgede iyi yetişen düşük ışık ihtiyacı gerektiren ev bitkileridir. Alacalı bir Dracaena türünüz varsa, daha parlak koşullarda daha iyi performans gösterdiklerini görebilirsiniz.

Dracaena trifasciata’yı (yılan bitkisi) iç mekanda yetiştirirken, onu doğrudan güneş ışığından uzak tutmak çok önemlidir. Bir pencereden gelen yoğun güneş ışığı, sert yeşil yaprakları kavurabilir. Çok fazla ışığın sonucu sararmaya başlayan yapraklardır. Eğer Dracaena trifasciata güneye bakan pencereye yakın büyüyor, bir sırf perde arkasında yerleştirmek en iyisidir.

Dracaena trifasciata’yı iç mekanda yetiştirmenin güzelliği, uyarlanabilir bir bitki olmasıdır. Yılan bitkileri, odalar, ofisler veya sürekli gölgede kalan alanlar için idealdir. Bununla birlikte, loş ışıkta büyümesinin daha yavaş olduğunu ve sert yaprakların canlılıklarının bir kısmını kaybettiğini fark edebilirsiniz.

Dracaena Trifasciata İç Mekanda Yetiştirmek İçin En İyi Toprak

Büyütün Dracaena trifasciata mükemmel drenaj vardır gözenekli, gazlı toprakla karışması. Normal saksı toprağının bir kısmını iki parça perlit ile karıştırın. Sulu bitkiler için bu tür toprak, bazı besinler sağlar ve fazla suyun serbestçe akmasına izin verir. Alternatif olarak, kaktüs bitkileri için ticari bir saksı karışımı satın alabilirsiniz.

Saksı Dracaena trifasciata bitkilerine bakmak için yoğun, killi topraktan kaçınmalısınız. Saksı toprağındaki çok fazla organik madde onu çok nemli yapar. Yılan bitkisi köksap kökleri, sürekli suyla dolu toprakta büyürlerse hızla çürür ve çürür.

İdeal olarak, Dracaena trifasciata bitkileri için en iyi toprak karışımı birkaç günde bir kurumalıdır.

Yılan bitkileri için saksı seçiminiz bitkinizin sağlığını etkileyebilir. İşte yılan bitkileriniz için doğru saksıyı seçmenize yardımcı olabilecek birkaç faktör:

  • Pişmiş toprak saksılardaki toprak daha hızlı kurur ve kil kaplar, etli bitkiler için daha iyi olma eğilimindedir.
  • Bitkinin boyutuna göre çok büyük veya çok küçük saksılar çok fazla nem tutar.
  • Suyun boşalmasına izin vermek için daima drenaj delikleri olan bir tencere seçin.

Dracaena Trifasciata (Yılan Bitkisi) Ev Bitkileri Nasıl Sulanır?

Bir Dracaena trifasciata’yı saksı karışımı kurudukça sulayın. Sıcak yaz havalarında bir yılan bitkisini haftada bir kez sulamanız gerekebilir. Kış aylarında sulama sıklığını ayda bir veya daha azına düşürün. Önemli bakım faktörü, toprağın ıslak hale gelmesini önlemektir.

Genel bir kural, Dracaena trifasciata’yı saksı karışımının yarısı kuruduğunda sulamaktır. Sulu meyveler için bu sulama tekniği kök çürümesine izin vermez. Toprağa parmağınızı 5 cm sokarak kaynananin dilini ne zaman sulamanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Kuruysa, sulama zamanı gelmiş demektir.

Dracaena trifasciata için en iyi sulama yöntemi, toprağı ıslatmak ve fazla suyun dışarı akmasına izin vermektir. Yılan bitkisinin bir sonraki sulanması, toprağın kuruduğu zamandır.

Dracaena Trifasciata Sıcaklık Aralığı

Yılan bitkisi Dracaena trifasciata en iyi ortalama oda sıcaklığında büyür. Dracaena trifasciata bitkileri için sıcaklık aralığı 21 ° C – 32 ° C’dir. Minimum sıcaklık 10 ° C ancak, 12 ° C altına düştüğünde büyüme yavaşlayacaktır. Genelde kendinizi rahat hissediyorsanız, yılan bitkisi gelişmelidir.

Dracaena trifasciata bitkileri soğuk havalarda dışarıda olmayı sevmez. Tropikal iklimlere özgü olan Dracaena trifasciata, sıcak bölgelerde açık havada büyür. Ilıman iklimlerde, bu türü bahçede ılık yaz aylarında yetiştirebilirsiniz. Saksılı yılan bitkisini, günde birkaç saat güneş ışığı alan güneşli bir yere yerleştirin.

Dracaena trifasciata için uygun iç mekan bakımı, aşırı sıcaklıklardan kaçınmak anlamına gelir. Bu nedenle yazın bitkiyi hava akımına veya AC ünitesinin hava akımına sokmaktan kaçının. Kışın, bitkinin ısıtma deliklerinin veya radyatörlerin yakınında durmamasını sağlayın. Soğuk veya sıcak stresi, sert Dracaena trifasciata yapraklarının sarkık hale gelmesinin bir nedenidir.

Dracaena Trifasciata Nem İhtiyaçları 

Dracaena bitkilerini buğulamanıza gerek yoktur çünkü ortalama oda nemi idealdir. Yılan bitkilerini parlak ışıkta, ılık sıcaklıklarda yetiştirirseniz ve ara sıra sularsanız nadiren nem problemleriniz olur. Tutmak için Dracaena yılan bitki görünümlü iyi, nemli bir bezle bazen yaprakları silin.

Dracaena Trifasciata (Yılan Bitkisi) Nasıl Gübrelenir?

Dracaena trifasciata, ara sıra gübrelemeden faydalanan, yavaş büyüyen bir bitkidir. Kaktüs bitkileri için yarı güce seyreltilmiş dengeli bir gübre kullanın. Büyüme mevsimi boyunca ayda bir kez uygulayın. Bitkiyi büyüme hareketsizken kış aylarında döllemeyin. Organik gübre de kullanabilirsiniz çünkü köklere karşı daha naziktir.

Çünkü Dracaena trifasciata ağır bir besleyici değildir, hiç döllenmenin gerekmeyebilir. Genel olarak, yılan bitkisine iyi bakarsanız, toprağa fazladan besin eklemek konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Dracaena Trifasciata Yayılımı

Dracaena trifasciata, çoğaltılması kolay bir ev bitkisidir. Yeni bitkiler yetiştirmek için yumrulu kökleri bölebilir veya yaprak kesebilirsiniz.

Dracaena trifasciata köksap bölümü kullanılarak nasıl yayılır?

Yılan bitkisini saksıdan çıkararak yılan bitkilerini kök bölünmesi ile çoğaltın. Köklerdeki kiri temizleyin. Bitkinin bölebileceğiniz bölümlerini arayın. Keskin, steril aletler kullanarak yumrulu kökleri iki veya üç bölüme kesin. Dracaena’yı uygun saksı toprağına dikin.

Yılan bitkileri kesimlerden nasıl yayılır?

Propagate Dracaena trifasciata sağlıklı yaprak sevıyesının yaprak kupürleri gelen. Yaprağın kesilen ucunun bir veya iki gün kurumasına izin verin. ‘Yara’ bir kallus oluşturduğunda, nemli saksı toprağına veya vermikülite kesilen yaprağı dikin. Yaprağın birkaç hafta içinde kök vermeye başlaması gerekir.

Dracaena trifasciata suda nasıl yayılır?

Yılan bitkilerini, bir yaprak keserek ve suda köklendirerek çoğaltın. Kavanozu güneşli bir yere koyun, ancak doğrudan güneş ışığından koruyun. Hastalığı önlemek için suyu birkaç günde bir değiştirin. Kökler göründüğünde, köklü yaprak kesimini uygun bir saksı karışımına aktarın.

Dracaena trifasciata saksı değişimi

Yılan bitkileri, köklerine bağlı hale geldiklerinde saksı değiştirmeye ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, yavaş büyüyen bitkiler oldukları için, sadece iki veya üç yılda bir yerleşik bitkileri yeniden bitkilendirmeniz gerekir. Yılan bitkilerini saklamak, saksı toprağını yenilemek ve kökleri hasar belirtileri açısından kontrol etmek için iyidir.

İşte Dracaena trifasciata’yı yeniden yerleştirme zamanının geldiğine dair birkaç işaret:

  • Uzun, sert dikenli yapraklar uzadı ve bitki çok ağırlaştı.
  • Saksının drenaj deliklerinden dışarı çıkan kökleri fark ediyorsunuz.
  • Yılan bitkisini aşırı suluyorsunuz ve kök çürüklüğünden şüpheleniyorsunuz.

Budama Yılan Bitkileri ( Dracaena Trifasciata )

Dracaena trifasciata yapraklarını budamak nadiren gereklidir. Genellikle, etli benzeri lifli yaprakların budanması yalnızca ölü veya ölmekte olan yaprakları çıkarmak için gereklidir. Yılan bitkilerini budarken keskin, steril aletler kullanın ve sert yaprağını tabandan kesin. Yeni büyüme daha sonra ortaya çıkacaktır.

Dracaena trifasciata’nın kahverengi uçlarını kesebilseniz de yeniden büyümeyeceklerini unutmamalısınız. Yapraklar kahverengi ve çirkinse, bitkinin görünümünü iyileştirmek için yaprağın tamamını kesmek en iyisidir.

Dracaena Trifasciata Büyümesini Etkileyen Zararlılar

Yılan bitkileri, örümcek akarlarına ve et böceklerine eğilimlidir. Enfekte bitkileri neem yağı gibi doğal bir böcek ilacı ile tedavi edin. Neem yağı spreyi yapmak için 2 çay kaşığı karıştırın. neem yağı, 1 çay kaşığı. sıvı Kastilya sabunu ve 1 litre (1 litre) su. Malzemeleri bir sprey şişesinde birleştirin ve iyice çalkalayın. Böcekleri gidermek için tüm kılıç benzeri yapraklara organik böcek ilacı püskürtün.

Ev bitkisi haşeresi istilasının belirtilerini görmek çok önemlidir. Böcekler, akarlar ve diğer haşereler bitkinin özsuyuyla beslenir ve tedavi edilmezse değerli ev bitkilerinizi öldürebilir.

Yılan bitkileri kuru toprağı tercih ettikleri için örümcek akarları sorun olabilir. Şeritli yeşil yapraklarda ince ipeksi dokumalarla örümcek akarı aktivitesini tespit edebilirsiniz.

Sen edebilirsiniz unlubitlerin tespit onlar bitki yaprakları üzerine geride bırakmak beyaz bulanık madde ile. Pullu böcekler, yılan bitkisi yapraklarının köşelerinde ve çatlaklarında saklanır. Yalnız bırakılırsa, haşere istilası bitkiyi zayıflatabilir ve sonunda ölür.

Dracaena Trifasciata Büyümesini Etkileyen Hastalıklar

Dracaena trifasciata “Yılan bitkileri” yaprakların sararmaya başladığını ve sonra sarktığını fark ederseniz kök çürümesine sahiptir. Dracaena trifasciata’daki kök çürümesi aşırı sulama nedeniyle olur. Köklere bakarsanız, kahverengi ve duygusal olduklarını fark edeceksiniz. Kök çürümesini düzeltmek için yılan bitkisini saklamak çok önemlidir.

Dracaena trifasciata’yı uygun şekilde sularsanız kök çürümesi önlenebilir. Bununla birlikte, çürüyen kök belirtilerini fark ederseniz, daha fazla önlem almanız gerekir. İlk önce yılan bitkisini saksısından çıkarın ve tüm hastalıklı kökleri çıkarın. Hala sağlıklı kökler varsa, hastalıklı olanları çıkarın ve atın. Daha sonra bitkinin sağlıklı kısmını taze bir saksı karışımında saklayın.

Dracaena trifasciata Zehirli mi?

Yılan bitkileri, kediler ve köpekler için zehirlidir. ASPCA listeler Dracaena trifasciata toksik ev bitkileri onun listesinde. Yılan bitkileri, lifli Dracaena yapraklarını köpekler veya kediler yutarsa ​​mide bulantısı, kusma ve ishale neden olabilecek saponinler içerir.

Dracaena Trifasciata Bitki Bakımı

Yılan bitkisi ( Dracaena trifasciata ), onu yalnız bıraktığınızda en iyi şekilde büyüyor gibi görünüyor. Aslında, birçok bitki sahibi, bu Dracaena türünün neredeyse yok edilemez olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, birkaç neden bu bitki türünün kahverengi veya sarı yapraklar geliştirmesine veya sarkık büyümesine neden olabilir.

Dracaena trifasciata yapraklarımın neden kahverengi uçları var?

Sulama sorunları, özellikle aşırı sulama, genellikle yılan bitkisinin ( Dracaena trifasciata ) yapraklarının kahverengi uçlar almasının nedenidir. Dracaena trifasciata en ıslak ıslak toprak ayakta rizom kökleri bozunur. Çürük kökler besinleri ememez ve yapraklar kahverengiye döner.

Dracaena trifasciata’nın kahverengi uçlar almasının diğer nedenleri, aşırı gübre tuzları, soğuk stresi veya bitkileri klorlu suyla sulama olabilir.

Yılan bitkimin kahverengi uçlarını kesebilir miyim?

Yalnızca minimum hasar varsa Dracaena trifasciata bitkilerinden kahverengi uçları kesin. Kesilen yılan bitkisi yapraklarındaki kahverengi uçlar tekrar büyümeyecektir. Bazen yaprakların kesilmesi bitkiye daha fazla zarar verebilir. Bu nedenle, bitkinin görünümünü iyileştirmek için yaprağın tamamını toprak hattından kesmek daha iyidir.

Dracaena trifasciata yapraklarım neden sarı?

Yılan bitkisinin yaprakları iki nedenden dolayı sararır: aşırı sulama ve çok fazla doğrudan güneş ışığı. Unutmayın, Dracaena trifasciata’nın hayatta kalmak için fazla suya ihtiyacı yoktur. Bu yüzden onları sadece toprak kuruduğunda sulayın. Yoğun güneş ışığı yaprakları kavurduğu için saksılı yılan bitkisinin çok fazla doğrudan güneş ışığı almadığından emin olun.

Sarkan yılan bitkisi ( Dracaena trifasciata ) yapraklarını nasıl düzeltirim ?

Dracaena trifasciata toprakta aşırı nem varsa yaprak solma ve sarkık başlar. Aşırı sulamayı düzeltmek için, bitkiyi sadece hafif nemli taze saksı toprağında saklayın. Yılan bitkisini tekrar sulamadan önce saksı karışımının kurumasına izin verin. Kış aylarında bitkiyi tamamen sulamayı bırakabilirsiniz.

Yılan bitkim neden ölüyor?

Yetiştirme ortamında çok fazla su muhtemelen kök çürümesine neden oluyor ve yılan bitkinizi öldürüyor. Bitkiyi yeniden yerleştirerek sorunu çözün. 

Köksapı saksıdan çıkardıktan sonra, hasarlı olup olmadığını kontrol edin ve hastalıklı, duygusal kısmı kesin. Maalesef, hasar çok fazlaysa, kayıplarınızı azaltmanız ve tesisi elden çıkarmanız gerekebilir. Bununla birlikte, sağlıklı yaprakları kesebilir ve yeni bir Dracaena trifasciata üretebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lordbahis - aresbet - romabet - ligobet - betorder - hititbet - betmarino - mrbahis - nisanbet - betovis - bet10bet - milosbet - oleybet - şutbet - bahisnow - imajbet - jojobet - holiganbet - metroslot - yodabet