Çiçekli Sarmaşık Türleri

Çiçekli sarmaşıklar bahçeye çekicilik katar, dolgu bitkileri olarak hareket eder ve çoğu büyüyen bölgede aylarca çiçek açabilir. Çok yıllık sarmaşıkların yerleşmesi ve çiçek açması zaman alırken, bu yıllık sarmaşıklarla ilgili bir durum değil.

İlkbaharda dikilen birçok asma yaz ortası gibi çiçeklenmeye başlar ve dona kadar devam eder. Ancak avantajlarına rağmen, birçok bahçıvan yıllık asma kullanmayı düşünmez. Bahçe merkezleri bile onları küçümseme eğilimindedir çünkü sarmaşıklar mağazalarda karışık bir karmaşaya dönüşebilir. Ancak bu bitkilerin tohumdan başlaması kolay ve ucuzdur ve sağladıkları güzellik için çok az bakım gerektirirler.

Kara Gözlü Susan Sarmaşığı

Kara Gözlü Susan Sarmaşığı, bahçelerde iyi yetişen yıllık kısa bir asmadır. Çiçekler küçük (yaklaşık 6 cm) ve beyaz, sarı ve turuncu tonlarında olur.

Asılı sepetlerde satılan kara gözlü Susan sarmaşıklarını sıklıkla bulabilirsiniz. Yerde yetiştirdiğinizde daha uzun çiçekler (yaklaşık 182 ila 243 cm) alacaksınız, ancak saksıya bağlı olmak onları daha bol çiçek açmaya teşvik etme eğilimindedir.

Bitkilerin tohumdan yetiştirilmesi kolaydır. Tohumları evde saksılarda çimlendirebilir veya doğrudan bahçeye saçabilirsiniz. Asmaların çiçek açmaya başlaması için ekimden altı ila sekiz hafta sonra uzamış olur, bu nedenle tohumların son don tarihinden iki ila dört hafta önce kapalı alanda başlaması, işleri hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Turba saksıları veya kağıt saksılar kullanın, böylece fideleri rahatsız etmeden bahçenize nakledebilirsiniz. Toprağı nemli tutun ve bir ila iki hafta içinde çimlenme görmelisiniz.

Bahçenize ektikten sonra, özellikle yağışınız yoksa orta derecede toprak nemi sağlamak için sarmaşıklarınızı haftada bir veya iki kez sulayın.

Renk Çeşitleri: Beyaz, sarı, turuncu

Güneşe Maruz Kalma: Tam güneş yerine parçalı gölgeyi daha çok sever

Toprak İhtiyacı: Zengin, orta nem, iyi drenaj

Kanarya Sarmaşığı

Kanarya sarmaşığı, temmuz ayında başlayan ve Ekim ayına kadar süren bir mevsim çiçeğidir. Yeşillik, derin bölünmüş palmiye şeklinde yaprakları ile çekici görünür.

Kanarya sarmaşık güçlü bir yetiştiricidir. Ancak nasturtium kuzenleri gibi çevre birimlere tutunmazlar. Bu yüzden bir kafes veya başka bir destek ile büyümesini istiyorsanız, yerine bağlamanız gerekir. Aynı zamanda diğer bitkilere sadece basit bir şekilde asılır ve asmalar 2,4 metre ila 3,6 metre uzunluğa kolayca ulaşabilir.

Genç bitkileri sürekli olarak nemli tutun, ancak genellikle sadece yağmur eksikliği nedeniyle kurumuşsa yerleşik bitkileri sulamanız gerekir.

Renk Çeşitleri: Sarı

Güneşe Maruz Kalma: Tam güneş

Toprak İhtiyacı: Ortalama, orta nem, iyi drenaj

Kahkaha Çiçeği

Arı ve kelebekleri bahçenize çekmek istiyorsanız, Kahkaha Çiçeği dikmek iyi bir başlangıçtır. Trompet şeklindeki çiçekler nektarla doludur ve tozlayıcıların sevdiği parlak bir kırmızı renge sahiptir.

Kahkaha Çiçeği 2,4 metre ila 3,6 metre uzunluğa ulaşabilir. Tüylü, hafif yaprakları görünümü filtreleyerek asmanın diğer tarafını görmenize izin verir, aynı zamanda gizlilik sağlar.

Kahkaha Çiçeği taşınmayı sevmez, bu yüzden doğrudan bahçeye ekim en iyi seçenektir. Tohumlar yutulursa zehirlidir. Ayrıca, sulama ve yağış ile eşit derecede nemli toprağı koruduğunuz sürece, bitkiler genellikle az bakım gerektirir.

Renk Çeşitleri: Kırmızı

Güneşe Maruz Kalma: Tam güneşten parça gölgeye

Toprak İhtiyacı: Zengin, nemli, iyi drene

Asarina Sarmaşığı

Asarina sarmaşığı aldatıcı derecede kırılgan görünümlü bir asmadır, ancak aslında oldukça dayanıklı ve inatçıdır. Asma yaklaşık 182 ila 243 cm tırmanacak ve tüm yaz çiçek açacaktır.

Bu bitkiler yavaş başlayanlardır, bu nedenle son don tarihinden 10 hafta önce iç mekan tohumlarını başlatın. Fide köklerini rahatsız etmediği için turba veya kağıt saksılar kullanın. Yaklaşık iki ila üç hafta içinde çimlenmelidirler. Bahçeye girdikten sonra, genellikle çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar.

Asarina sarmaşığı, yeterli güneş ışığına sahipseniz, bir ev bitkisi olarak bile yetiştirilebilir. Ayrıca, tohumların bulunması zor olsa da Asarina’nın birçok melezi vardır.

Renk Çeşitleri: Lavanta, pembe, kırmızı, mavi

Güneşe Maruz Kalma: Tam güneşten parça gölgeye

Toprak İhtiyacı: Ortalama, orta nem, iyi drenaj

Çan sarmaşığı (Cobaea scandens)

Bu bitkinin tatlı kokulu çiçekleri çan şeklindedir. Gerçek çiçekler genellikle çan kısmıdır ve yeşil bir yaka ile çevrilidir. Üzümler ideal koşullar altında yaklaşık 3 ila 6 metre büyüyebilir.

Çan sarmaşığının çiçeklenmeye başlaması biraz zaman alır, bu nedenle tohumların son don tarihinden altı ila sekiz hafta önce iç mekanlarda başlatılması süreci hızlandırır.

Yassı tohumlar dik ekildiğinde daha iyi çimlenir, bu da onları çürümeye daha az eğilimli yapar. Fideleri, soğuk sıcaklıklara karşı hassas olduklarından, donmadığından emin olana kadar kapalı tutun.

Asmalar, kafeslerde veya diğer desteklerde büyümek için eğitilmesi kolaydır ve toprağı orta derecede nemli tutmak için sulamanın ötesinde çok az bakım gerektirirler. Tohumlar yaz ortasında düşmeye devam edecek ve bir sonraki sene çiçekleriniz çıkabilecektir.

Renk Çeşitleri: Mor

Güneşe Maruz Kalma: Tam güneş

Toprak İhtiyacı: Ortalama, orta nem, iyi drenaj

Gündüz Sefası (Ipomoea tricolor)

Gündüz sefası, 2,4 ila 3 metre yüksekliğe ulaşan az bakım gerektiren, kuvvetle büyüyen bir asmadır ve çeşitli renklere sahiptir. Bu bitkiye bir sebepten dolayı Gündüz sefası denir: Çiçekler öğleden sonra sıcağında kapanır.

Bu sarmaşıklar, donma tehlikesi geçtikten sonra doğrudan bahçeye ekildiğinde ideal oranlarda büyürler. Asmalara, pergola veya çit gibi tırmanabilecekleri bir destek verin. Saksılarla asmak için uygun asmalardır. Sadece toprağı nemli tutun ve çiçeklerin tadını çıkarın.

Renk Çeşitleri: Mavi, pembe, mor, kırmızı, beyaz, sarı, iki renkli

Güneşe Maruz Kalma: Tam güneş

Toprak İhtiyacı: Ortalama, nemli, iyi drene

Süs Su kabakları (Cucurbitaceae)

Süs su kabakları çiçekleri için değil, büyük, çekici tohum kabukları (su kabakları) için yetiştirilir. Birkaç ay içinde kolay ve hızlı büyüyen çok çeşitli su kabağı türleri vardır.

Birçok insan sarmaşıkların yere yayılmasına izin verir. Ancak onları dekorasyon için yetiştiriyorsanız, bir yapı üzerinde eğitirseniz su kabakları daha temiz ve daha az zararlı olacaktır. Bir pergolaya asılmasını sağlarsanız özellikle ondan sarkan su kabakları ile ilginç görünür.

Kabak ailesinin herhangi bir üyesi için gerekli bakım gibi su kabakları için de geçerlidir. Güneşli bir noktaya, haftalık sulamaya ve bol miktarda organik madde içeren toprağa ihtiyaçları vardır.

Ne ​​yazık ki, kabak böcekleri, kemirgenler ve külleme gibi kabak ile aynı haşere ve hastalıklara da maruz kalırlar. Ancak üretken sarmaşıklar ve sezon sonunda renkli hasat buna değer. Birçok balkabağının kuruması kolaydır ve kabak kuş evleri gibi dekorasyon veya el sanatları için kullanılabilir.

Renk Çeşitleri: Sarı, beyaz, turuncu

Güneşe Maruz Kalma: Tam güneş

Toprak İhtiyacı: Zengin, orta nem, iyi drenaj

Hint Fasulyesi (Lablab purpureus)

Mor sümbül fasulyesinin alt tarafında mor damarlı kalp şeklinde yapraklar bulunur. Yaklaşık 1,8 ila 4,5 metreye ulaşan asmasının koyu mor rengi vardır. Çok çiçek açan zengin bir lavanta türüdür ve parlak mor baklalar üretirler.

Bir zamanlar, mor sümbül çekirdeği önemli bir yiyecek kaynağıydı, ancak şimdi çoğunlukla süs bitkisi olarak yetiştiriliyor. Kaplar yenilebilirken, pişmemiş olanları toksiktirler ve çocuklardan ve evcil hayvanlardan uzak tutulması gerekir.

Bitki en iyi ilkbaharda doğrudan bahçeye tohum ekerek yetiştirilir. Pek çok çiçekli sarmaşıkta olduğu gibi, tohumlar serttir ve önce bir gece ıslatılırsa daha iyi çimlenir.

Çiçeklenme genellikle yaz ortasında başlar ve sonbaharda devam eder. Kapsül oluştuktan sonra çiçeklenme azalacaktır, ancak bakla da çekici olduğu için bu bir dezavantaj değildir.

Bitkiye üzerinde büyüyebileceği sağlam bir destek sağlayın ve sonraki yıl ekim için tohum kabuklarını sonbaharda toplayın. Yağışsız uzun kurak dönemleriniz yoksa sulama genellikle gerekli değildir.

Renk Çeşitleri: Mor, beyaz, pembe

Güneşe Maruz Kalma: Tam güneşten parça gölgeye

Toprak İhtiyacı: Ortalama, orta nem, iyi drenaj

Ateş Fasulyesi (Phaseolus coccineus)

Ateş fasulyesi genellikle süs çiçekleri için yetiştirilir. Ancak, genç hasat edildiği zaman güzel bir yenilebilir fasulyesi vardır. Sarmaşıklar çabucak uzar ve ağır olabilir (kabaca 2,4 ila 3,6 metre) bu yüzden büyümeleri için iyi bir destek sağlamalısınız.

Bazı bahçıvanlar tohumlara son dondan yaklaşık beş hafta önce başlar. Ancak genellikle, donma tehlikesi geçtikten sonra doğrudan bahçeye tohum ekilmektedir.

Düzenli sulama dışında, Ateş fasulyesi fazla bakım gerektirmemelidir. Malç, zemini nemli ve serin tutmaya yardımcı olabilir ve yaz ortasında bir kompost tabakası, sezonun geri kalanından geçmeleri için onlara ekstra bir destek verecektir.

Renk Çeşitleri: Kırmızı

Güneşe Maruz Kalma: Tam güneş

Toprak İhtiyacı: Zengin, nemli, iyi drene

Itırşahi / Kokulu Bezelye (Lathyrus odoratus)

Kokulu bezelye narin görünür, ancak bahar ve sonbaharın daha soğuk sıcaklıklarını destekleyen sert bir bitkidir. Asma yaklaşık 1,8 ila 2,4 metreye ulaşır. Çiçekler yeni çeşitlerinin kokusu olmasa da ağır, tatlı kokuları ile bilinir. Kokulu bezelye harika kesme çiçekleri için kullanılır. Ve ne kadar çok keserseniz, bitkiler o kadar uzun çiçek açar.

Kokulu bezelye doğrudan dışarıya ekilebilir veya son don tarihinden yaklaşık beş hafta önce kapalı alanda fidelendirmeye başlayabilirsiniz. Sert bir tohum kaplaması vardır, bu nedenle skarlaşma çimlenmeyi hızlandıracaktır. Eğer varsa sebze bahçesinde onları büyütebilirsiniz.

Toprak nemini korumak için bitkilerinizi düzenli olarak sulayın ve çiçeklenmeyi teşvik etmek için bir kompost tabakası ekleyin.

Renk Çeşitleri: Pembe, kırmızı, mor, mavi, beyaz, bicolor

Güneşe Maruz Kalma: Tam güneş

Toprak İhtiyacı: Zengin, orta nem, iyi drenaj

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lordbahis - aresbet - romabet - ligobet - betorder - hititbet - betmarino - mrbahis - nisanbet - betovis - bet10bet - milosbet - oleybet - şutbet - bahisnow - imajbet - jojobet - holiganbet - metroslot - yodabet