Aster Çiçekleri Türleri Şaşırtıcı Aster Bitkileri Çeşitleri

Asterler, bahçenizi sonbaharda güzel mor ve pembe renk tonlarıyla doldurabilecek çok yıllık bir çiçek türüdür. Bahçenize farklı türden asterler dikmek, diğer bitkiler çiçek açmayı bıraktığında bahçenizi aydınlatacaktır. En yaygın aster çiçek rengi mor veya leylaktır. Bununla birlikte, birçok güzel aster pembe, beyaz, kırmızı ve mavi tonlarına sahiptir.

Asterlerin bilimsel adı Asteraceae’dir ve Yunanca yıldız anlamına gelir. Yaygın asterlerin resimlerine baktığınızda, çiçeklerin farklı bir yıldız şekline sahip olduğunu görebilirsiniz.

Aster cinsindeki bitkiler, sarı bir merkezden çıkan güneş ışınlarına benzeyen yapraklara sahiptir. Asterales takımına ait oldukları için, asterler ayrıca papatya, ayçiçeği, krizantem, kadife çiçeği ve ekinezya bitkileriyle de ilgilidir. Yüzlerce melez ve kültivar içeren tahmini 180 tür aster vardır.

En popüler aster türlerinin çoğu iki ana kategoriye ayrılır: New England asterleri (Aster novae-angliae) ve New York asterleri (Aster novi-belgii). New England asterleri daha uzun olma eğilimindedir ve 90 cm ila 120 cm boyunda büyür. New York asterleri genellikle yaklaşık 60 cm boyunda daha kısadır. Bununla birlikte, bazı çeşitler yaklaşık 1,8 m yüksekliğe ulaşabilir.

Asterler genellikle bahçelerde çiçek açan son bitkilerden biridir ve çarpıcı çiçekleri yaz sonundan sonbaharın sonlarına kadar sürer. Geç çiçek açan bu çok yıllık bitkiler aynı zamanda arılar ve kelebekler için önemli besin kaynaklarıdır. Ayrıca bahçenize sonbaharda harika renkler sağlarlar.

Bu yazıda, bahçenizde yetiştirebileceğiniz birçok farklı aster türü hakkında bilgi edineceksiniz. Asterlerin tam olarak kısmi güneşte ve iyi drene edilmiş toprakta geliştiğini hatırlamak önemlidir.

Aster Türleri Nelerdir?

New England asterleri ve New York asterleri, bahçelerde popüler olan iki ana aster türüdür. Makalenin devamında, diğer popüler aster türleri hakkında bilgi edineceksiniz.

New England Asters (Aster novae-angliae)

Çoğu insan, New England asterlerini aster cinsindeki tüm bitkiler arasında en muhteşemi olarak değerlendirir. Bu bitki cinsine Spympyotrichum novae-angliae veya Aster novae-angliae denir. Bitkiler Kuzey Amerika’ya özgüdür ve sonbaharda çiçek açan en yaygın bitkilerden biridir.

İşte en muhteşem New England aster çeşitlerinden bazıları.

Barr’ın Pembesi (Aster novae-angliae)

Barr’s Pink aster, gösterişli pembe renkli çiçekleri nedeniyle özellikle çekici bir New England aster türüdür. Bu asterdeki çiçekler, yıldız şeklinde ortaya çıkan çok sayıda yoğun şekilde paketlenmiş ince pembe renkli taç yapraklarına sahiptir. Çiçeğin merkezinde, bu astere klasik ‘papatya görünümü’ veren kontrastlı bir bronz merkez vardır.

Bu aster çeşidi, yaklaşık 150 cm boyunda büyüyen daha uzun çeşitlerden biridir. Bu aster çiçekleri, 5,7 cm çapa kadar büyüyen çiçek başlarıyla çok çekicidir. Çiçek açan sap kümeleri, bu aster türünü sonbahar bahçeleri için iyi bir katkı haline getirir.

Mor Bulut (Aster novae-angliae)

Güzel New England asterlerinden bir diğeri de ‘Mor Bulut’ türüdür. Her çok yıllık bitki, sarı merkez disklere sahip birçok gösterişli mor çiçek kümesi üretir. Bu, bitkiye yaz sonunda renkli gür bir görünüm verir ve çiçek açtığı zaman düşer. Bu aster türündeki çiçekler, zarif mor taç yapraklarına sahiptir.

Çiçek sapları yaklaşık 100 cm boyunda büyür ve çok sayıda mor çiçek içerir. Tüm asterlerde olduğu gibi, mevsimin sonlarında güzel çiçeklerinden maksimum etkiyi almak için tam güneşte ekin.

Rosa Sieger Aster (Aster novae-angliae)

‘Rosa Sieger’, sarı merkezleri olan çok sayıda açık gül pembesi çiçek üreten bir New England aster çeşididir. Parlak sonbahar renklerine sahip kompakt çiçekler, Eylül ve Ekim aylarında her bahçede keyifli görünür. Bu asterler oldukça gür olduğundan, bir bitkide çok fazla renk bulunur. Bu asterler 90-120 cm arasında büyür ve 60 cm ‘ye kadar yayılır.

Eylül Yakutu (Aster novae-angliae)

Aster çeşidi ‘September Ruby’, bahçenizdeki en çarpıcı koyu mor sonbahar çiçeklerinden bazılarına sahiptir. Yakut kırmızısı yapraklar, parlak sarı bir diskin merkezinden yıldız şeklinde yayılır. Bu New England aster çeşidindeki zengin yeşil yapraklar, bu çalılık çok yıllık bitki üzerinde zıt yapraklar sağlar.

Çoğu New England asterine benzer şekilde, mor ve sarı Eylül Yakutu yaklaşık 3 ila 90-120 cm boyunda büyür.

‘KICKIN’ New England Asters

‘KICKIN’ aralığında bir dizi New England çeşidi vardır. Bunlar, yaz sonundan sonbahara kadar bir miktar renk üreten gür, çok yıllık çiçekli çeşitlerdir. ‘KICKIN’ adı altında satılan asterler, genellikle sonbahar renkleri denizi sağlayan çiçekli çalılardır.

‘KICKIN Leylak Mavisi’

Bir çalı üzerinde çok sayıda çiçek oluşturan mavi aster çeşitleri arasındadır. Bu açık mavi mor asterlerin ayırt edici özelliği, güzel mavi yaprakları ve sarı disk merkezleridir. Her bitkideki çiçek sayısı, saplardaki yeşil yaprakları neredeyse gizler.

‘KICKIN Pink Chiffon’

Bir yığın açık pembe, neredeyse beyaz, aster çiçekleri üreten bir New England aster çeşididir. Her bir çiçek başı, klasik papatya görünümünde yarı çift çiçeklerden oluşur. Işın yaprakları, yazın sonlarında çiçek açtıklarında ve sonbaharda göz alıcı bir açık renk denizi yaratmak için yuvarlak sarı bir merkezi çevreliyor. Bu tür aster, yalnızca 60 – 90 cm arasında büyüdüğü için bir sınır bitkisi olarak harikadır.

‘KICKIN Carmine Red’

Sonbaharda renkli bir çalı oluşturan bir başka güzel aster türüdür. Bu yarı çift çiçekler, ortada parlak sarı diskler bulunan macenta-kırmızı bir renge sahiptir. Çoğu asterde olduğu gibi, kontrast oluşturan sarı düğme tipi bir merkeze sahiptirler.

New York Asters (Aster novi-belgii)

New York asterleri (Symphyotrichum novi-belgii veya Aster novi-belgii) genellikle Michaelmas papatyaları olarak adlandırılır. Yaz sonunda çiçek açan ve sonbaharda mor, pembe ve beyaz çiçekleri olan bu cinste binlerce çeşit vardır. New York asterleri ayrıca New England asterlerinin cinsindeki basit çiçeklerden çok daha gösterişli olma eğilimindedir.

Çeşitlerde varyasyonlar olmasına rağmen, New York asterleri çok daha kısa olabilir ve daha gösterişli çiçeklere sahip olabilir. Örneğin, bazı New York aster türleri 30 cm kadar kısa veya 1,8 m kadar uzun olabilir.

Ada Ballard Asters (Aster novi-belgii)

Aster çeşidi ‘Ada Ballard’, en gösterişli aster çiçeklerinden birine sahiptir. Lavanta mavisi yaprakları, birden fazla yaprak katmanına sahip büyük bir çiçek başı oluşturur. Bu büyük çiçekler yaklaşık 7,6 cm boyutundadır ve ince yeşil sapların üstüne oturur. ‘Ada Ballard’ aster, çiçeklerin gür görünümünden dolayı görülmesi zor sarı bir merkeze sahiptir.

Bu New York asterleri yaklaşık 90 cm boyunda büyür ve 60 cm’ye kadar yayılır.

Chatterbox New York Asters

New York asterinin bir başka çarpıcı türü de ‘Chatterbox’ asterleri. Bu gür, çok yıllık sonbaharda çiçek açan bitki, uçlarında dar ve yuvarlak olan açık leylak-pembe renkli yarı çift çiçeklere sahiptir. Gür çiçeğin ortasında parlak sarı bir disk var.

Diğer aster çeşitlerinin çoğunun aksine, ‘Chatterbox’ çeşidi cüce bir bitkidir. Bu çiçekli bitkiler sonbaharda çiçek açar ve yalnızca 30-60 cm arasında büyür ve renkli bahçe sınırları oluşturmanın harika bir yoludur.

Kraliyet Yakut (Aster novi-belgii)

Sonbaharda bahçenize canlı pembeler ve kırmızılar eklemek istiyorsanız, bahçeniz için ‘Royal Ruby’ yıldızlarını seçin. Bu az büyüyen, az bakım gerektiren bitkiler, klasik bir papatya şeklinde çiçek oluşturmak için ince yapraklara sahiptir. Bu güzel pembe çiçeklerin koyu sarı-bronz bir merkezi vardır.

Çarpıcı kırmızı ve pembe çiçekler, yeşil mızrak şeklindeki yapraklarla tezat oluşturuyor. Bunlar, sonbaharda bahçenizde canlı renkler için büyümek için iyi sınır bitkileridir.

Kardeşlik Asterleri (Aster novi-belgii)

Tüy şeklindeki açık pembe gür yapraklarıyla, ‘Kardeşlik’ aster çeşidi, güzel sonbahar çiçekleri üretir. Bu sonbahar çok yıllık çalı bitkisi, yaklaşık 6 cm genişliğinde bir çift çiçek kütlesi üretir. 

Çiçekler sonbaharın sonlarında olgunlaştıkça sarı merkezler limon yeşili olur. Sonbaharda bahçenizi aydınlatmak için parlak renkli çiçekler arıyorsanız, ‘Kardeşlik’ asterleri harika bir seçimdir.

Prof. Anton Kippenberg Asters

New York türüne ait aster türlerinden biri ‘Prof. Anton Kippengberg. ‘ Bu leylak ve sarı papatya tipi çiçekler, yaz sonunda çiçek açtıklarında çok sayıda çiçek üretirler. Yarı çift çiçekleri klasik yıldız şeklindedir ve açık leylak renkleri ve sarı disk merkezleri sonbaharın sonlarında bir bahçeye güzel bir renk sıçraması yaratır.

Bu New York asterleri yalnızca 30-60 cm arasında bir yüksekliğe kadar büyüdükleri için, sınırlar boyunca veya kaplarda dikim için harikadır.

Diğer Aster türleri

New York ve New England çeşitlerine ait yüzlerce aster türüne ek olarak, daha fazla güzel aster türü vardır. İşte sonbaharda çiçek açan en ilginç aster çeşitlerinin bir listesi.

Nanus Asters (Aster sedifolius)

‘Nanus’ asterleri, aster ailesindeki Galatella cinsine aittir. Asteraceae ailesindeki diğer birçok asterden farklı olarak, bu asterlerin sadece 5 ila 10 yaprağı vardır. 

Bu, çiçeklere ayrı bir yıldız şekli verir ve sonbaharda çiçek açtıklarında kümeleri çok çekici görünür. ‘Nanus’ asterleri, uzun leylak yaprakları ve parlak sarı merkezleriyle tanımlanır.

Bu tür düşük büyüyen aster yalnızca en fazla 60 cm büyür ve yaklaşık aynı boyutta bir yayılır.

Kar Fırtınası (Aster ericoides f. Prostratum)

‘Kar Fırtınası’ asterlerinin resimlerine bakıldığında, isimlerini nereden aldıklarını görmek kolaydır. Bu asterler, bu kısa çalıların üzerinde büyüyen zarif beyaz çiçeklerden oluşan bir kütle üretir. Diğer asterlerle karşılaştırıldığında, ‘Kar Fırtınası’ asterlerinde sadece 1 cm boyutlarında küçük çiçekler bulunur. Küçük yaprakları yıldız şeklinde düzenlenmiştir ve küçük soluk sarı yuvarlak merkezleri vardır.

Bu çekici uzun ömürlü bitkiler, daha çok yayılan, yer örtücü bir bitki gibi görünüyor. Yalnızca 10 – 15 cm yüksekliğe kadar büyürler ancak 24 ”(60 cm) ‘ye kadar genişler. Yaz sonundan sonbaharın sonuna kadar beyaz renkli bir deniz istiyorsanız, bahçenizin güneşli bir yerine ‘Kar Fırtınaları’ dikin.

Kral George (Aster amellus)

Bu sonbaharda açan mor çiçek, Aster amellus serisinde (İtalyan asterleri olarak da adlandırılır) bir melezdir. Birçok insan, büyük menekşe çiçekleri ve altın sarısı merkezlerinden dolayı ‘King George’ asterlerini en iyi aster türleri arasında değerlendirir. 

Güzel mor çiçekler, gür bitkideki koyu yeşil oval şekilli yapraklarla iyi bir tezat oluşturuyor. ‘King George’ asterleri yaklaşık 60 cm yüksekliğe kadar büyüyecek ve yaklaşık aynı boyutta yayılacaktır.

Rosa Erfullung (Aster amellus)

‘Rosa Erfullung’ asterleri, parlak renkli çiçek spreyleri nedeniyle sonbaharda çiçek açtıklarında çarpıcıdır. Bu İtalyan asterlere ‘Pembe Zenith’ de denir ve hızla büyüyen aster türleridir. Çarpıcı sarı merkezlere sahip parlak mor-pembe renkli büyük yıldız şekilli çiçekleri vardır.

Parlak çiçek spreyleri, sezonun sonlarında bir bahçeye bol miktarda renk verir. Aster gövdelerinin 60 cm uzunluğa kadar büyümesini ve 30-60 cm arasında bir genişliğe sahip olmasını bekleyebilirsiniz.

Grunder Asters (Aster amellus)

‘Grunder’ asterlerinin mavi ve sarı çiçekleri vardır ve boyları kısadır. Derin lavanta çiçekleri olan bu asterlere İtalyan asterleri veya Avrupa Michaelmas papatyaları da denir. Bazı insanlar çiçeklerin bir arkadaşın ayrılışı anlamına geldiğini söylüyor.

‘Grunder’ asterlerindeki çiçekler yıldız şeklinde uzun ince yapraklara sahiptir. Parlak sarı merkezler, bir bahçeye neşeli bir renk sıçraması katar. Bu asterler genellikle aster ailesinden ilk çiçek açan ve sonbaharın sonlarına kadar çiçeklenmeye devam edenlerden biridir. Bunların 20 – 50 cm arasında bir yüksekliğe çıkmasını bekleyin.

Safir (Aster dumosus)

‘Safir’ aster çeşitleri, mor yaprakları ile çekici aster çiçekleridir. ‘Safir’ asterlerindeki gövdeler sağlamdır ve takip gerektirmezler. Her bir sprey, ilginç sarı merkezlere sahip bir dizi kabarık, parlak lila renkli çiçeklere sahiptir. Bu düşük büyüyen asterler, çarpıcı sonbahar renkleri istiyorsanız sınırlar boyunca ekim yapmak veya kaplarda büyümek için harikadır.

Bu ‘Safir’ asterleri yaz sonu ve sonbahar mevsimi boyunca çiçek açtığı için, Eylül ve Ekim aylarında arıları ve kelebekleri çekmek için harikadırlar.

‘Monch’ Frikart’ın Asterleri (Aster frikartii)

Frikart’ın asterleri, yaz ortasında bir yığın güzel lavanta renkli çiçekler üretir. Aslında, çiçek açan ve sonbaharın sonuna kadar çiçek açmaya devam eden ilk asterler arasındadırlar. Büyük yıldızlı çiçekler, 5 cm genişliğe kadar büyür, altın sarısı merkezlere sahiptir.

Sağlam gövdeler 90 cm uzunluğa kadar büyür ve aynı boyutta bir yayılır. Bu çok yıllık asterler çiçek açtığında, koyu yeşil gür bitki çarpıcı bir lavanta-mor çalıya dönüşür. Sağlam saplar ve güzel spreyler, çiçek aranjmanları veya vazolara koymak için de harika oldukları anlamına gelir.

Küçük Carlow Asters (Cordifolius Hybrid)

Bu güzel papatya çiçekleri, New York asterleri ve Aster cordifolius arasında bir haç. Bu asterlerin çarpıcı özelliklerinden biri, her bir gövdedeki tek çiçek kütlesidir. Yıldız şeklindeki çiçekler, leylak mavisi taç yapraklarına, parlak sarı disk merkezlerine sahiptir ve yaklaşık 2 cm genişliğindedir. Bu aster bitkileri yaklaşık 90 cm boyunda büyür ve orta yayılıma sahiptir.

Yumuşak gövdeler ve güzel leylak çiçekleri dizisi, bu aster melezine gür bir görünüm kazandırır. Sezon sonunda parlak sonbahar renkleri elde etmek istediğiniz yerlere topaklanan bitkileri tam güneşte dikebilirsiniz.

Symphyotrichum ‘Ochtendgloren’ Asters

‘Ochtendgloren’ asterleri sonbaharda çiçek açtığında, muhteşem çiçeklerinin neden ödül kazandığını anlamak kolaydır. Uzun ince pembe yapraklar, güneş ışınlarına benzemek için parlak sarı bir merkezden fırlar. Yıldızlı çiçekler gür bitkide o kadar çoktur ki, güzel yeşil yaprakları görmek zordur.

Ochtendgloren “şafak” için Hollandalı. Güzel pembe yıldızlı çiçeklerine bakıldığında, bunların neden ‘şafak’ asterleri olarak adlandırıldığını görmek kolaydır.

Bu aster çeşitlerinin çarpıcı özelliklerinden biri de boylarıdır. Uzun gövdeler 1,2 – 1,5 m boyunda büyür ve 0,9 m’ye kadar yayılır. Sonbaharda çiçek açtıklarında, bahçenizi güzel pembe tonlarıyla aydınlatacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lordbahis - aresbet - romabet - ligobet - betorder - hititbet - betmarino - mrbahis - nisanbet - betovis - bet10bet - milosbet - oleybet - şutbet - bahisnow - imajbet - jojobet - holiganbet - metroslot - yodabet