Aloe Vera Bitkisi

Aloe vera bitkisi türleri, ev süs çiçekleri olarak kolayca yetiştirebileceğiniz yaygın bir etli bitkidir. Sıcak iklimlerde açık havada da büyüyebilir.

İyileştirici özellikleri olmadan bile, herhangi bir eve, verandaya veya bahçeye çekici, büyümesi kolay bir görsellik sunar. Bu yazıda, aloe bitkilerinin bakımını ve kullanımlarını paylaşacağız. Ayrıca birkaç ilginç çeşit hakkında bilgi sunacağız.

Aloe Vera Yetişme Şartları?

Bahçecilikçilerin çoğu aloe bitkilerinin Afrika kıtasından kaynaklandığına inanmaktadır; Bununla birlikte, tüm dünyada yabani olarak yetişen birçok çeşit bulacaksınız. Bitki, İsa’nın zamanından birkaç yüzyıl önce doğal bir ilaç olarak kullanılıyor.

Aloe Vera Bitkisi Bakım ve Kullanım Kılavuzu

Aile:Asphodelaceae, Liliaceae veya Xanthorrhoeaceae

Botanik Adı:Aloebarbadensis miller

Menşei: Afrika, Madagaskar, Hindistan, Orta Doğu

Ortak İsimler: Çöl çiçeği, Akdeniz aloe, Unguentine kaktüs, Çöl zambak, Fil safra, Mucize bitki, Barbados aloe, Kıyı aloe, Tıbbi aloe, Yıldız kaktüs, Hint aloe, Aloe vera, Yanık bitki.

Kullanım Alanları: Serin bölgelerde, aloe bir ev süs bitkisi olarak kullanılırken çöl ve tropikal ortamlarda bahçe veya açık hava bitkisi olarak yetişir.

Yükseklik: Çeşitliliğe bağlı olarak önemli ölçüde değişir. Çoğu ev süst bitkisi olarak kullanılan aloe vera çeşitleri 30 cm ve altındadır.

Çiçekler: Ara sıra kırmızı, turuncu veya sarı çan şeklindedir.

Yaprak Yapısı: Kalın, jel dolgulu, alacalı yapraklar veya mızraklarşeklindedi.

Neden Aloe Vera Bitkisi Yetiştirmeliyim?

Çekici aloe vera bitkileri, dünya çapında yüzyıllar boyunca güzelliği ile birlikte tıbbi ve kişisel bakım kullanımları için yetiştirilmiştir.

“Aloe vera” adı, bu dayanıklı, kullanışlı bitkinin geniş yayılımının bir kanıtıdır. “Aloe”, “acı madde” anlamına gelen Arapça bir kelimeden (alloeh) gelir. “Vera”, “doğru” anlamına gelen Latince bir kelimedir.

Tarihsel kanıtlar eski Yunan bilim adamlarının aloe vera jellerini tıbbi amaçlarla kullandıklarını ortaya koymaktadır. Eski Mısır’da, jel kraliyet tarafından bir güzellik ürünü olarak kullanıldı ve Mısırlılar, jelin kaynağını “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırdılar.

Dünyadaki diğer medeniyetler bu mütevazi bitkinin jellerini kişisel bakım ve yara iyileşmesi için kullandılar ve Asya, Meksika ve Doğu Hint tarihindeki referanslar binlerce yıl öncesine dayanmaktadır.

Jelin değeri 1600’lerden beri batı tıbbı tarafından bilinmektedir ve 20. yüzyılda radyasyona maruz kalmanın neden olduğu cilt tahrişinin tedavisinde faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Aloe Vera Bitkisi Bakımı

Güneş İhtiyacı: Parlak yapay ışık ve / veya dolaylı güneş ışığı. Bazı daha sert çeşitler tam güneşi tolere edebilir.

Sıcaklık: 13 ila 27 Santigratderece.

Aloe vera nasıl sulanır: Derin ve ara sıra sulama yapılır. İyice sulamadan önce üç veya dört cm kadar toprağının kurumasını bekleyin.

Gübre: Dengeli ev bitkisi gibi iç mekan bitkileri ilkbahar ve yaz aylarında ayda bir kez karıştırılır. Açık havada bakılan Aloe vera için zengin, organik malç ve kompost kullanılarak bol beslenme sağlamalıdır.

Toprak: İç mekanda aloe yetiştirmek için kaktüs karışımı gibi iyi drene edilmiş saksı aloe bitki karışımını kullanın. Açık havada, organik kompost, kum, ince çakıl vb.

Zararlılar ve Sorunlar: Aşırı sulama kök çürüğü ve mantar enfeksiyonları gibi sorunlara yol açar. Ayrıca, bitkileri meyve suyu emen bitki ölçeği gibi suçluların saldırılarına ve böcek istilasına karşı hassas hale getirir. Koruyucu sulama programını sürdürürseniz, bitkileriniz enfeksiyonlar veya zararlılara karşı güçlü kalacaktır.

Hızlı Kullanım: Yanık yatıştırıcı jele kolay erişim için aloe vera bitkisi mutfakta bulundurulabilir. Küçük bir yanığı tedavi etmek için bir mızrağı kesin, bölün ve jeli yanık üzerine dağıtın.

Alternatif olarak, açılan mızrağı yanmış alanın üzerine yerleştirebilirsiniz. Jel ayrıca lekeleri ve soğuk yaraları tedavi etmek için ve birçok ev yapımı sağlık ve kişisel bakım ürününe bir katkı maddesi olarak yararlıdır.

Toksisite: Jel yenilebilir ve zararsız olmasına rağmen, bitkinin sert derisinde, kediler, köpekler ve diğer evcil hayvanlar tarafından yutulduğunda uyuşukluk, kusma ve ishale neden olabilecek antrakinonlar ve saponinler bulunur.

Ev Süs Bitkisi Olarak Önerilen Aloe Vera Çeşitleri

Az sayıda ev süs bitkisi konumunda oldukça az sayıda çeşit var. İşte en iyilerinden birkaçı.

Aloevariegata (diğer adıyla Tigeraloe veya PartridgeBreastedaloe):Gösterişli çizgiler!

Aloearistata:Göz alıcı benekler!

Aloemarlothii (Aloe Dağı):180 cm genişlik ve250 ila 300 cm yüksekliğe ulaşabilir ve yavaş bir büyüme oranına sahiptir. Bitkiler geç sonbaharda kış başlarında çiçeklenme eğilimindedir.

Aloenobilis (Altın Diş Aloe):Üçgen, açık yeşil etli yaprakların kenarları boyunca açık renkli dişler parlak güneş ışığında turuncu hale gelen sıkı bir rozet oluşturur.

Aloebrevifolia (Kısa Yapraklı Aloe):Kısa, şişman ve dişli yaprakları vardır, yavaş büyür, büyük kümeler oluşturur.

Aloebarberae (Ağaç Aloe):Yavaş büyüyen ağaçolarakta bilinir, 90cm çapında ve 18 Metre yüksekliğinde kalın bir gövde üretir. Odunsu sap, koyu ve açık yeşil çizgili ve dişli kenarlı, yoğun bir taç yaprak rozet üretir.

Aloejuvenna (Kaplan DişAloe):Üçgen yaprakları ve dikenli bir rozet ile küçük bir bitkidir, yapraklar parlak ışıkta büyürken kahverengimsi-kırmızımsı tonlar geliştirir.

Aloemaculata:Çekici yaprakları ile bilinir ve renkli çiçekler 45 cm yüksekliğe ve 60 cm genişliğe kadar büyür.

AloeDorotheae (SunsetAloe):Kuraklık veya diğer stresli koşullar altında parlak turuncu-kırmızıya dönüşen etli parlak yeşil yaprakları ile karakterize, topak oluşturan, dökmeyen çok yıllık bir türdür.

Aloe Bitkisi Bakımı

Ortak aloe bitkileri çoğu iç mekan ayarına uyum sağlar. Düşük ışıklı bir ortamı tolere edebilirler, ancak parlak, dolaylı yapay ışığı veya güneş ışığını (veya ikisinin bir kombinasyonunu) tercih ederler.

Bitkiniz çok az ışık, yeterince su veya yeterince sıcaklık nedeniyle mutsuzsa, küçülür ve hafifçe kırmızımsı olur. Bu durumda, bitki bakım tekniklerinizi gözden geçirin ve buna göre ayarlamalar yapın.

Aloe Vera Bitki Bakım Sorunlarını Değerlendirmenize Yardımcı Olacak 5 Soru

Toprak İdeal mi?

Bitkiniz köke bağlıysa veya doğru toprakta değilse, saksı yapmanız gerekebilir. İyi bir kaktüs karışımına yatırım yaparak veya iyi saksı toprağı ve kumun bir karışımını kullanarak iyi drene edilmiş bir saksı almalısınız.

Doğru Saksıya Sahip misiniz?

Yanlış saksı kök çürümesine neden olabilir. Aloe bitkileri için en iyi saksılar sırsız pişmiş topraktan yapılmış kaplardır. Bunlar kökler etrafında iyi hava dolaşımı sağlar.

Sadece sırlı bir toprak, plastik veya reçine saksınız varsa, suyun köklerde sıkışmasını önlemek için bol miktarda drenaj deliği olduğundan emin olun.

Kabınız, bitkinin köklerini rahat hareket ettirecek kadar büyük olmalıdır. Ayrıca bitkinin devrilmesini önleyecek kadar da ağır olmalıdır.

Bitki doğru miktarda ışık alıyor mu?

Güneşli bir pencere bir aloe bitkisi için iyi bir yerdir, ancak bitkinizi yakabileceğinden parlak, doğrudan güneş ışığı almamalıdır. Günde en az altı saat parlak, dolaylı güneş ışığı idealdir.

Bunu sağlayamıyorsanız, doğal aydınlatmayı desteklemek için bir büyüme ışığı veya floresan ışık ekleyin.

Bitki doğru miktarda su alıyor mu?

Aloebitkinizi fazla sulamamaya çok dikkat edin. Her iki haftada bir derin sulama yeterli olmalıdır. Sulamadan önce kuru olduğundan emin olmak için toprağı kontrol edin. Değilse, biraz daha zaman verin.

Bitkinin mızrakları kahverengiye döner ve / veya gevşekleşirse, muhtemelen çok fazla sulama yapıyorsunuzdur. Bu bitkilerin kuru, çöl alanlardan geldiğini unutmayın. Her gün biraz su onlar için doğal değildir. Ara sıra, derin sulama doğal ve idealdir.

Bitki Dış Ortamdan Yararlanabilir mi?

İlkbahar ve yaz aylarında güzel bir havanız varsa, bu süre zarfında ev bitkinizin açık havada yaşamasına izin verebilirsiniz.

Bitkiyi hareket ettirmeden önce bir veya iki hafta boyunca günde birkaç saat açık havaya izin vererek yavaş yavaş alıştırdığınızdan emin olun.

Doğrudan güneş ışığı almayacağı korunaklı bir alana yerleştirerek başlayın. Daha güneşli yerlere yavaş yavaş taşıyın. Stres belirtileri görürseniz, biraz daha evde tutun. Aloe vera bitkileri tam güneşin tadını çıkarmakla ünlü olsa da bazen doğrudan güneş ışığı çok sert olabilir.

Sıcak Bir İklimde Aloe Vera Bitkisi Açık Havada Yıl Boyunca Bakılabilir

Hava tahminlerini takip edin. Sıcaklığın 4 derecenin altına düşmesi bekleniyorsa, aloe bitkilerini bir battaniye ile örtün. Bitki donarsa, yapraklar yanacak ve ölecektir. Kökler donmadığı sürece, bitki hayatta kalabilir ve hava ısındığında yeni filizler verebilirler.

Aloe yatağınızdaki toprak hafif, havadar ve iyi drene olmalıdır. Bitkileri ilk kez çıkardığınızda, her iki haftada bir derinlemesine sulayın. Bahçenize yerleştikten sonra, kuraklık zamanları dışında onları sulamanız gerekmeyebilir.

Sıcak iklimlerde açık havada dikilebilen çok güzel aloes türleri bulunmaktadır.

Aloe Vera Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır

Aloe çok mutlu ise, uzun, ince bir çiçek sapı üretebilir. Bu çiçekler narin ve çan şeklindedir ve bitkiniz açık havada ise arılar için çok çekici olur. Çiçeklenmeyi bitirmelerine izin verin ve daha sonra düzenli bir görünüm için sapı tabandan kesin.

Aloe vera bitkisi nasıl ekilir?

Aloe bitkileri çelikten çok kolay büyüdüğü için, nadir bir çeşit yetiştirmeye çalışmadığınız sürece tohumdan dikim önerilmez.

Tohum toplamak ve tohumdan aloe vera yetiştirmeye çalışmak istiyorsanız, çiçeklerin kurumasını ve tohum geliştirmesini beklemelisiniz. Kuru çiçekleri dikkatlice toplayın ve tohumu alın.

Aloe Vera Gel Nasıl Hasat Edilir, Saklanır ve Kullanılır

Bitkisel ilaçlar söz konusu olduğunda, herkes aloe vera jeli duymuştur. Bu yatıştırıcı maddeler genellikle yanıkları, çürükleri, sıyrıkları ve küçük cilt tahrişlerini tedavi etmek için kullanılır. Aloe vera suyu ayrıca kabızlığı gidermek, saçınızı şekillendirmek ve daha fazlası için de kullanılabilir.

  • Aloe vera bitkisi jeli toplamak ve kullanmak basittir. Olgun bir yaprağı bir bıçakla kesin ve uzunlamasına bölün.
  • Jeli doğrudan yapraktan küçük yanık, ağrılı nokta veya cilt tahrişine sıkın.
  • Mızrağı uzunlamasına bölerek, açarak ve etkilenen bölgeye yerleştirerek aloe sıkıştırması yapın.
  • Aloe jelin büyük veya derin yanıkları, ciddi yaraları veya ciddi cilt durumlarını tedavi etmek için kullanılmaması gerektiğini unutmayın.

Kullanıma hazır tutmak için daha fazla miktarda meyve suyu hasat etmek içinaşağıdakileri yapın:

  • İstediğiniz kadaraloe vera yaprağını kesin
  • Jeli bir kaşıkla kazıyın ve doğrudan temiz, cam bir kaba veya kavanoza koyun.
  • Jel buzdolabında yaklaşık bir hafta taze kalır.
  • Aloe jeli daha uzun süre saklamak için jeli buz küpü tepsilerine koyun ve dondurun. Küpler donduktan sonra, kazayla temas kontaminasyonundan korumak için kilitli plastik torbalara veya kapatılabilir dondurucu kaplarına taşıyın.
  • Aloe vera buz küpü, küçük bir çürük, güneş yanığı veya mutfak yanığına inanılmaz derecede yatıştırıcıdır. Saç kremi olarak kullanmak için bu küpleri bir seferde birkaç kez çözebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lordbahis - aresbet - romabet - ligobet - betorder - hititbet - betmarino - mrbahis - nisanbet - betovis - bet10bet - milosbet - oleybet - şutbet - bahisnow - imajbet - jojobet - holiganbet - metroslot - yodabet